1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flura [38]
3 years ago
7

Help help help help help

Mathematics
1 answer:
Llana [10]3 years ago
5 0
Ok, in order to solve this you need to remember the pythagorean theory which is “a squared + b squared = c squared”
We have to work backwards to be able to find what b squared is. Let’s first square 10 and 19. That gives us 100 and 361.
Now all you have to do is subtract 100 from 361 and square root that number.
This gives us 16.1 inches i believe.

I hope this helped !
<3
You might be interested in
Can someone help me please?
ladessa [460]

Answer:

25/28 thats your answer

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Hey guys I need help! I'm having so much trouble with understanding this...
Aleonysh [2.5K]
What part do you have trouble with
8 0
2 years ago
Find all square roots of 8100?
Nikitich [7]
The Square Root Of 8100 Is 90. That Will Be The Only Square Root Because The Square Root Of 90 Is A Decimal So You Would Stop There.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A motorcycle cost $12,000 when it was purchased. The value of a motorcycle decreases by 6% each year. Find the rate of decay eac
dalvyx [7]
<span>the rate of decay each month can calculated using the following formula:
</span><span>
6%/year × 1 year/(12 months) = 0.5%/month
0.06 x 1/12 = 0.005/month
</span><span>So the 0.5% is the right answer.
I hope it helped.</span>
4 0
3 years ago
Pencils come in boxes of 10. How many boxes should Erika buy if she needs 127 pencils
vova2212 [387]
13 boxes can I get brainliest please ❤️
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can I solve this?
    15·1 answer
  • (4) need help and the answer
    14·1 answer
  • What is the solution to the system of linear equations?
    13·1 answer
  • Aaron is at a spot in his book where the page numbers of the two facing pages have a product of 1980 what are the two page numbe
    12·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • Select all of the following statements that are true. All real numbers are natural numbers. All whole numbers are integers. All
    5·2 answers
  • (8+2)-5=???????????????????
    5·2 answers
  • What is the quotient of the following rational expression?
    9·1 answer
  • Write the equation for the quadratic function in the graph.
    15·1 answer
  • Solve for missing sides and angles of the triangle
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!