Answer:
3 courts
Step-by-step explanation:
8,000 = 1 court
24,000 = x courts
8,000 x ? = 24,000
8,000 x <u>3</u> = 24,000
1 x 3 = 3 courts
Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
Answer: Yes the mixed 3 1/4 is a rational number.
Step-by-step explanation:
Answer:
a rectangular field.The length of rectangular field is three times the breadth of the field. If the area of the path is 500 m square ,then find the length and breadth
Simple, first change the 4.5% into 0.045
Thus,
900=0.045*n
900/0.045=0.045n/0.045
20,000=n
Thus, your answer is 20,000.