1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kakasveta [241]
3 years ago
9

8x7+4x2-11-7x4 can you explain please

Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]3 years ago
8 0
Use PEMDAS. Parenthesis. Exponents. Multiplication. Division. Addition. Subtraction. there are no parenthesis so that doesn't matter. there are no exponents. but there is multiplication. 8×7 = 56. so now the equation is 56+4×2-11-7×4. you still have multiplication so now we do 4×2 which is 8. the equation is now 56+8-11-7×4. you still have multiplication so now do 7×4 which is 28. the equation is now 56+8-11-28. there is no multiplication. or division. next is addition. 56+8 which is 64. now the equation is 64-11-28. next you do subtraction. 64-11 which is 53. now the equation is 53-28 which is 25. 25 is the answer. I hope this helped ☺️
You might be interested in
What is the y-intercept of the line?
sp2606 [1]
The answer is 1 because that's the point on the graph where x meets 0, or (0, 1)
7 0
3 years ago
Plums are 6 for $1.50, and a sign by the apples that are 5 for $3.00. What is the total cost of buying 2 plums and 2 apples?
Doss [256]

Answer:

The answer is $1.70

Step-by-step explanation:

If 6 plums are $1.50 you would divide $1.50 by 6 to get the unit cost, $.25. Then you do the same thing for the apples. $3.00 divided by the 5 apples is $.60. Now you need to multiply both unit costs by 2 then add them together to get $1.70

(plums)  $1.50 / 6 = .25

(apples) $3.00 / 5 = .60

(plums)  .25 x 2 = .50

(apples) .60 x 2 = $1.20

$1.20 + .50 = $1.70

Hopefully I could help!!

4 0
4 years ago
tasha has 24 new pieces of art. 1/6 are photo's and 2/3 are paintings. how many more paintings are there than photos?
ella [17]
0.5 x 24 = 12
The answer is 12
3 0
3 years ago
Use the following equations to solve the problem.
Liono4ka [1.6K]
35 mph = 56 km/h

Final distance = 11.3 + 56 x 3
Final distance = 179.3 km

The second option is correct.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How would u find 20% of the regular price? what would you do with this amount to find the sale price
hjlf

Answer:

you would multiply the price by .20

Step-by-step explanation:

example:

20% of $160

sale, 20% off

160 x .20 = 32

$32 is 20% of $160, $128 is the sale price

3 0
3 years ago
Other questions:
  • You play video games online.
    12·2 answers
  • Help with math please!
    9·2 answers
  • Solve each system of equations algebraically. y=x+5, y=6​
    9·2 answers
  • The table shows values of f(x) What is f(2)? f(x) = 4, 2, 3, 9, 1 x= 0, 1, 2, 3, 4
    15·1 answer
  • What is proportional responsibility
    12·2 answers
  • Guys plz help me on questions 19 and 20 plz i have 5 mins left!!!
    5·1 answer
  • What is the volume of the following rectangular prism?
    9·1 answer
  • Geometry, please answer question ASAP
    8·1 answer
  • Use three of the numbers 3, 4,
    8·2 answers
  • Given the function f(x) = −5x2 − x + 20, find f(3).
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!