1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
3 years ago
8

What is 1/1+2.Please help and support.Thanks​

Mathematics
2 answers:
anygoal [31]3 years ago
8 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

1 divided by 1 is one.plus two is three

Annette [7]3 years ago
3 0
1/1=1 1+2=3. Good lessons
You might be interested in
Mr. Gonzazales has only 42.50 to spend he wants to buy 29 t shirts including tax and some bracelets that cost 4.50 each includin
erica [24]

Answer:

He can buy <u>3 bracelets</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Mr. Gonzales has only 42.50 to spend he wants to buy 29 t shirts including tax and some bracelets that cost 4.50 each including tax.

Now, to find the number of bracelets he can buy.

Let the number of bracelets he can buy be x.

Price of each bracelets = 4.50.

Total amount to spend = 42.50.

Number of t-shirts = 29.

Now, to get the number of bracelets we put an equation:

29+4.50\times x=42.50\\\\29+4.50x=42.50

<em>Subtracting both sides by 29 we get:</em>

<em />4.50x=42.50-29\\\\4.50x=13.5<em />

<em>Dividing both sides by 4.50 we get:</em>

x=3.

<u>The number of bracelets = 3.</u>

Therefore, he can buy 3 bracelets.

6 0
4 years ago
Is respect more important or is money more important?Explain Why
antiseptic1488 [7]
Respect is definitely more important than money because money is printed everyday there is tons of it. But respect is hard to get nowadays and is even easier to lose. Have you ever stopped and thought about the meanest thing that you have said to your friend? To someone online? Does that sound like respect to you?
5 0
3 years ago
One number is 20 times another number. The product of the two numbers is 180. Write an equation and use it to find all pairs of
nadezda [96]
Y = 20x

y • x = 180

180/x = y

180/x = 20x

180 = 20x^2

x^2 = 6

x = + or - 3

Therefore y must equal + or - 60.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the amount accumulated after investing a principle P for T years at an interest rate compounded k times per year.
BartSMP [9]
1. 3500(1+ \frac{.05}{4}) ^{4*10}
3500(1+.0125) ^{40}
3500(1.64) = 5740

2. 25300(1+ \frac{.045}{12} ) ^{12*25}
25300(1+.00375) ^{300}
25300(3.07) = 77671

Hope that helps.  Feel free to ask any questions
8 0
4 years ago
Help me please? Thank you
Fantom [35]

23

Step-by-step explanation:

angle DEF = 74 degrees.

well I would use sins but it's quite simple

Length of DE is 23, just like AB

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Option D) 56.5<br> Please he I need to pass this unit test
    9·1 answer
  • The weights of 3 puppies at one week old were 6.5 ounces, 7.3 ounces, and 6.4 ounces. If each
    11·1 answer
  • A ball is thrown into the air with an upward velocity of 80 feet per second. The function h = -16t^2 + 80t models the height h,
    13·2 answers
  • the dinner bill came to $24.39 before taxes or tip. if the taxes were 6% and they decided to leave a 18% tip, what was the total
    9·1 answer
  • Suppose that the function f(x)=3x+10 represents the cost to rent a movie for a month. Kim has $15. How many more dollars does sh
    15·1 answer
  • What is the equation for 2.91 x 0.5
    11·1 answer
  • A van travels 150 miles on 6 gallons of gas. How many gallons will it need to travel 325 miles?
    7·2 answers
  • Find the 11th term in the following geometric sequence.<br> -5,-10,-20,-40
    5·1 answer
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Which inequality is represented by the following graph?<br> x ≤ 4
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!