1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irga5000 [103]
3 years ago
6

The price of a sweater reduced from $20 to $12. By what percentage was the price of the sweater reduce ?

Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]3 years ago
6 0

Answer:the price of the sweater was reduced by 40%

Step-by-step explanation:

hope this helps

You might be interested in
Solve the problem. The half-life of plutonium-234 is 9 hours. If 50 milligrams is present now, how much will be present in 6 day
MaRussiya [10]

Answer:

  4)  0.001

Step-by-step explanation:

The amount (a) present in h hours is ...

  a(h) = (initial value)×(1/2)^(h/(half-life))

6 days is 6×24 hours, so the amount remaining is ...

  a(6×24) = 50×(1/2)^(6×24/9) = 50/2^16 ≈ 0.001 . . . . milligrams

3 0
3 years ago
How do I solve this problem?
Andrews [41]

so the line is dog so we know the full line is 60 units long. The 2 parts (do and og) add up to the full length so we can make the equation:

(4x-3)+(2x+21)=60

6x+18=60

6x=42

x=7

if you need to fine do or og, just plug in x to its equation

6 0
3 years ago
Select two ratios that are equivalent to 4:18
steposvetlana [31]

Answer:

2:9

Step-by-step explanation

4:18 divided by 2 is the lowest it can go so 4 divided by 2 is 2

18 divided by 2 is 9 so,

2:9

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
62 divide 7 what remains number
yarga [219]

Answer:

6

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
What is x + 59-279?plz answer
Paladinen [302]

x220...............

.

.

.

.

.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jinni opened a bank account. She deposited $87.60 into her account every month for 10 months. She used $25.60 every month to pay
    11·2 answers
  • Estimate each quotient 53.4÷6.15
    11·1 answer
  • Stephen and Jahmya are having lunch. Stephen buys a garden salad ($2.29) a veggie burger ($4.75) and a lemonade ($1.29). Jahmya
    13·1 answer
  • What is the value of the digit five in this number 58
    5·2 answers
  • Tony brought 3 packs of pencils for $4 each and a pencil box for $7. Mario bought 4 binders for $6 each and used a coupon for $6
    7·2 answers
  • What is the number written in standard notation?
    7·2 answers
  • What is the unit rate for 839.68 km in 51.2 h?<br><br> Round to the nearest tenth if necessary
    15·1 answer
  • What numbers are to the right of 0 on the number line?
    10·2 answers
  • HELP ASAP<br> thanks you
    13·1 answer
  • 8x + y 17<br> 4x + 3y - 31
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!