1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jonny [76]
3 years ago
8

Solve the system of equations for (x, y) using inverse matrices.

Mathematics
1 answer:
taurus [48]3 years ago
5 0
Let’s see..................

You might be interested in
At a candy store you can pay $16.10 for 7 giant lollipop what would be the cost for 6 lollipops?
Alex Ar [27]

Answer: $13.80 for 6 giant lollipops

Step-by-step explanation: To find the cost of 6 giant lollipops at the candy store, we first need to find the unit price for a giant lollipop.

Unit price means the cost per unit,

in this case, the cost per giant lollipop.

Since we know that it costs $16.10 for 7 giant lollipops, to find the cost

for 1 giant lollipop, we need to 16.10 by 7.

16.10 divided by 7 is 2.3.

This means that each lollipop is $2.30.

Now to find the cost for 6, we multiply

the cost per 1 lollipop by 6.

So we have 2.30 × 6 which is $13.80.

So the cost for 6 lollipops at the candy store is $13.80.

8 0
3 years ago
a metalsmith is mixing two molten metals, each containing different percentages of silver. the table shows the amount of each mo
Likurg_2 [28]
It would be much easier if you attached a table. Anyway I know what you need to do. Just make an equation and put the numbers from the table given you in the task. And you'll solve it.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of r r/10=18/30
storchak [24]
R/10 = 18/30
30r = 180
r = 6
The value of r is 6
3 0
3 years ago
DeAndre
Mice21 [21]

Answer:

25 ounces of water

6 0
2 years ago
How is 1 half to the power of 4 =to how is 1 half to the power7
deff fn [24]
Since 1/2 is 1 whole that means it’s (1x1x1x1) and (1x1x1x1x1x1x1) meaning that they both equal to 1 meaning your question is! Yes
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Uestion Hel
    12·1 answer
  • Help me Please I need it !
    8·2 answers
  • Please help, if you answer thanks :) will mark brainliest
    13·1 answer
  • Does anyone know the answer
    5·1 answer
  • Is 5.5 greater then 5.7
    7·2 answers
  • Show work when multiplying 3.9×5.3
    15·2 answers
  • Bulls records has the same sensor when is the area of the shaded region
    14·1 answer
  • Which statements are true about the ordered pair (2, 3) and the system of equations?
    15·1 answer
  • What is the inverse of y=r? + 8?
    13·1 answer
  • An eagle 311 feet in the air spots its prey on the ground. The angle of depression to its prey is 15°. What is the distance betw
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!