1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
3 years ago
10

HELPP MEE WITH THIS i"ll GIVE YOU BRAINLIEST!!! Helen had $330 in her savings account when Vince opened a savings account with z

ero dollars. • Helen deposited $30 into her account each week for x weeks. • Vince deposited $50 into his account each week for x weeks. • The accounts did not earn interest. Which inequality represents this situation when the amount of money in Helen’s account was greater than the amount of money in Vince’s account? Q: A: A) 30x < 330 + 50x B) 50x > 330 + 30x C) 30x > 330 + 50x D) 50x < 330 + 30x
Mathematics
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
3 0

D because
Helen= 330 + 30x because she started with $330 and each week deposited $30.
Vince= 50x because he started with no money and each week deposited $50.
The question asks for when Helen>Vince so the answer has to be D.
You might be interested in
Determine the value of r so that line through. -2,5 and 6,r has a slope of -3,2
Mademuasel [1]

Answer:

R=10

Step-by-step explanation:

-2×-3=6

R=5×2

=10

3 0
3 years ago
What is 51/4 as a improper fraction
PtichkaEL [24]
12 3/4


hope i helped!!!
4 0
3 years ago
K divided by -8 equals 7
Nadya [2.5K]

Answer:

k equals 56

Step-by-step explanation:

k/-8 = 7

 x8 = x8

  k  = 56

3 0
3 years ago
Subtract 4/5-1/6 and write it in a simplest form
svetlana [45]
\frac{4}{5}-\frac{1}{6}=\ \ \ \ | making\ common\ denominator\\\\&#10;\frac{24}{30}-\frac{5}{30}=\frac{24-5}{30}=\frac{19}{30}\\\\Solution \ is\ \frac{19}{30}.
3 0
3 years ago
If G(x) = 3x+1, then G^-1(1) is?
PilotLPTM [1.2K]
 <span>First you change x and y 

=> x = 3y - 5 

Then you solve for y: 

x+5 = 3y /:3 

y = g^(-1)(x) = (1/3)x + (5/3) </span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 12 dollars an hour
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    11·2 answers
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Samantha walks a total of 2/3 mile to get to and from school each day . Find the total number of miles that Samantha walked to a
    13·1 answer
  • Calculate
    9·1 answer
  • It is 1/2 mile from the students home to a store and back. In a week, she walked to the store and back home 1 time. In the same
    15·2 answers
  • PLEASE HELPP!!
    11·1 answer
  • 14 POINTS 14 Points 14 points
    8·2 answers
  • The volume of a can of Pepsi is 0.33liter. There are 12 cans in 1 carton
    11·1 answer
  • A car travels 500 miles at an average speed of 60 MPH on the return trip the same route that it travels 50 miles per hour how lo
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!