The answer is C: first add 2 both sides then divide both sides by -5.
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
Answer:
33.33
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
common difference d=3-1=2
first term a=1
an=a+(n-1)d
2n-1=1+(l-1)2
2n-1=1+2l-2
2n-1=2l-1
l=n
(i used l for number of terms)
number of terms=n

Answer:
C. 0.23°
Step-by-step explanation:
We are given

Re-arranging this equation (multiply by 32 on both sides and divide by
on both sides gives us:
or

Substituting for, r and v we get
