1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erica [24]
3 years ago
12

HELP with this math problem please

Mathematics
2 answers:
DIA [1.3K]3 years ago
6 0

Answer:

-1/4

Step-by-step explanation:

Since there is a positive and negative sign next to each other it would automatically become a negative sign so then your equation should be 1/2-3/4 now you would need to find the common denominator since 2 can go into 4 2x the equation would be 2/4-3/4 now you would subtract that to get -1/4

Alika [10]3 years ago
4 0
Answer: -1/4

Step by step explanation: I had to help my younger sister with this on her math work
You might be interested in
leah wrote two different fractions with the same denominator.both fractions were less than 1.can their sum equal 1? can their su
dem82 [27]
Their sum can be both equal, or greater. If you have 3/8 and 6/8, you would get 9/8 or 1 and 1/8. Which is greater than 1. Also if you add 2/6 and 4/6, you get 6/6 or 1. proving that both are possible.
3 0
3 years ago
Help me please! I'm so terrible at math
Xelga [282]
You have to take log 10/ log 3 and round to the two decimal places. Your answer should be c- 0.48
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marco went to the cafeteria to buy chicken sandwiches, C, worth $2.00, and hamburgers, h, worth $2.50.
yaroslaw [1]

Answer:

5 Hamburgers  = $12.50 4 Chicken sandwiches $8.00( $12.50 + $8.00 = $20.50

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Ramirez informs the students that some of the trees they plant will not survive their first year, so the class will take pre
Anni [7]
The percentage of trees that will survive are 26%
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.80. What is the unit cost?
Elanso [62]

Answer:

The quadratic equations and their solutions are;

9 ± √33 /4 = 2x² - 9x + 6.

4 ± √6 /2 = 2x² - 8x + 5.

9 ± √89 /4 = 2x² - 9x - 1.

4 ± √22 /2 = 2x² - 8x - 3.

Explanation:

Any quadratic equation of the form, ax² + bx + c = 0 can be solved using the formula x = -b ± √b² - 4ac / 2a. Here a, b, and c are the coefficients of the x², x, and the numeric term respectively.

We have to solve all of the five equations to be able to match the equations with their solutions.

2x² - 8x + 5, here a = 2, b = -8, c = 5.                                                  x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-8) ± √(-8)² - 4(2)(5) / 2(2) = 8 ± √64 - 40/4.     24 can also be written as 4 × 6 and √4 = 2. So                                                                                     x = 8 ± 2√6 / 2×2= 4±√6/2.

2x² - 10x + 3, here a = 2, b = -10, c = 3.                                                   x =-b ± √b² - 4ac / 2a =-(-10) ± √(-10)² - 4(2)(3) / 2(4) = 10 ± √100 + 24/4. 124 can also be written as 4 × 31 and √4 = 2. So                                                                              x = 10 ± 2√31 / 2×2 = 5 ± √31 /2.

2x² - 8x - 3, here a = 2, b = -8, c = -3.                                                    x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-8) ± √(-8)² - 4(2)(-3) / 2(2) = 8 ± √64 + 24/4.     88 can also be written as 4 × 22 and √4 = 2. So                                                                             x = 8 ± 2√22 / 2×2 = 4± √22/2.

2x² - 9x - 1, here a = 2, b = -9, c = -1.                                                     x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-9) ± √(-9)² - 4(2)(-1) / 2(2) = 9 ± √81 + 8/4.                                          x = 9 ± √89 / 4.

2x² - 9x + 6, here a = 2, b = -9, c = 6.                                                    x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-9) ± √(-9)² - 4(2)(6) / 2(2) = 9 ± √81 - 48/4.                                                                             x = 9 ± √33 / 4 .

mark me as brilinist please

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the volume? Please answer asap.
    12·1 answer
  • Prove algebraically if the following functions are even, odd, or neither. (12 points)
    8·1 answer
  • A sample of 16 items provides a sample standard deviation of 9.5. Test the following hypotheses using = .05. H0 : 2 50 Ha : 2 &g
    13·1 answer
  • How many 1/2 cup servings are there in seventh 8th cup of peanut butter
    5·1 answer
  • If a circle has a radius of 3.5 centimeters, what is its area?
    6·1 answer
  • Can u y’all help plz... thanks lol if it is right I will mark brainliest
    5·1 answer
  • Amanda saves $15 per week for her summer vacation. Write an equation that she can use to.Find S, her savings after W weeks
    15·1 answer
  • Determine if line AB is tangent to the circle. Please help!!
    13·1 answer
  • Find the 30th term of 156,153,150,
    12·1 answer
  • Solve the equation for x: 2^3 square root 3x+2 = ^3 square root 4x-9
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!