Answer:
See Explanation
Step-by-step explanation:
8. (1)
Area of trapezoid = 1/2(sum of || sides) *perpendicular distance
36 =1/2(x+ y) * 6
36 = ((x + y)*3
36/3 = x + y
12 = x + y
x + y = 12.... (1)
8(2)
It is given that:
x = 2y....(2)
From equations (1) & (2)
2y + y = 12
3y = 12
y = 12/3
y = 4
From equation (2)
x = 2y = 2*4
x = 8
9.
Area of square = 1 square m
Side of square = 1 m
Area of circle = 1 square m

Answer:
-3, -2, 1
Step-by-step explanation:
Answer:
A III only
Step-by-step explanation:
Because it's the answer and also when you do 3 x 3 and divide it by 3 you will get 3 that's why it's A.) III only
Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
Answer: 10 Slices
Step-by-step explanation:
10 slices of cheese is about $0.24 a slice.
12 Slices of cheese is about $0.26 a slice.
So 10 slices is the better deal.