1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
2 years ago
11

A necklace has and matching bracelet have two types of beads. The necklace has 12 large beads and 8 small beads and weighs 88 gr

ams. The bracelet has 5 large beads and 2 small beads and weighs 25 grams. Write and solve a system of equations to find the weight of a large bead and weight of a small bead.
Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]2 years ago
5 0

Weight of one large bead is 1.5 grams and weight of one small bead is 8.75 grams.

Step-by-step explanation:

Let,

Weight of one large bead = x

Weight of one small bead = y

According to given statement;

12x+8y=88     Eqn 1

5x+2y=25      Eqn 2

Multiplying Eqn 2 by 4

4(5x+2y=25)\\20x+8y=100\ \ \ Eqn\ 3\\

Subtracting Eqn 1 from Eqn 3

(20x+8y)-(12x+8y)=100-88\\20x+8y-12x-8y=12\\8x=12

Dividing both sides by 8

\frac{8x}{8}=\frac{12}{8}\\x=1.5

Putting x=1.5 in Eqn 1

12(1.5)+8y=88\\18+8y=88\\8y=88-18\\8y=70

Dividing both sides by 8

\frac{8y}{8}=\frac{70}{8}\\y=8.75

Weight of one large bead is 1.5 grams and weight of one small bead is 8.75 grams.

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/11334714
  • brainly.com/question/11345547

#LearnwithBrainly

You might be interested in
There are 550 students at Martin Middle School. One bundred and eighty- seven students walk to school. what percent of the stude
Anvisha [2.4K]
For a question like this, all you have to do is remember that a percentage is simply a fraction expressed as a decimal. So, all we have to do is:
\frac{187}{550}, and then multiply our decimal answer by 100 to get the percentage:
\frac{187}{550} = 0.34
0.34 x 100 = 34
Therefore 34% of the students walk to school.
I hope this helped and remember to please try and understand the maths that got the answer, not just writing the answer down :))
4 0
2 years ago
PLEASE WORTH 40 POINTS PLEASEEE HELP I HAVE TO HAVE TO SUMIT IN AN HOUR!!!!!!!!!!!!!!!!
Bumek [7]

Answer:

Part A: Histogram :)

Part B: Described below! :)

Step-by-step explanation:

Part A:

A histogram is the best choice because it can show the numbers for multiple categories in a quick and easy manner :)

Part B:

The x axis will have the categories of quiz scores! The y axis will show how many students got that score.

We then put the categories from smallest to largest along the x axis. We will also put the numbers that go with the categories above the category!

Done! you have made your histogram!

Have an amazing day!!

Please rate and mark brainliest!!

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Selma's class is making care packages to give to victims of a natural disaster. Selma packs one box in 5 minutes and has already
Monica [59]
66 more min. he used which could be 1 hour and 6 min.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mo buys a house for £120 000
Vaselesa [24]

Answer:

<h2>25%</h2>

Step-by-step explanation:

The profit = 150 000 - 120 000 = 30 000

………………………………………………………

The profit percentage is :

=\frac{30000}{120000} \times 100=0.25 \times 100 = 25 \%

3 0
2 years ago
What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see all answer options. (0,3) (3,0) A. y = -x + 3 B.
qaws [65]
The correct answer is Choice A.

If you plot the points on a graph, you will see that there is a slope of -1 and the y-intercept is (0, 3).

This matches the equation of y = -x + 3 in Choice A.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Rotation of LMN!!!!!
    7·2 answers
  • How to draw a model of 3/10
    8·1 answer
  • A shuttle suit, designed to let astronauts walk on the moon's surface, has a force of gravity of 228.2 N. What is the force in p
    13·1 answer
  • How do I right there fraction 4/12 in simplistic form??
    10·1 answer
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • What is the interquartile range numbers 777,498,619,379,895,1256,1052​
    6·2 answers
  • What is 1/2 plus 4 5/8 equal
    13·1 answer
  • Subtract -2x^2-4x+2 from -6x+2
    12·2 answers
  • Write a rational number in fraction form that is equivalent to 2.5 (repeating)
    9·2 answers
  • 3.1 Find the equation of the line passing through (4, 5) and parallel to the line 3x – 2y = 4.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!