1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
10

Mr and mrs Wilson hosted their daughters wedding they paid 575

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
4 0
Aye good for them? what’s the question ?
You might be interested in
In order to clear out room for new merchandise, James decided to mark down some of the items for sale in his electronics store.
masya89 [10]

The correct answer is A, as the DVD player's price was reduced by $ 3.82 more than the stereo tuner's price.

In order to clear out room for new merchandise, James decided to mark down some of the items for sale in his electronics store, and he marked down DVD players by 36%, and he marked down stereo tuners by 22%, if DVD Players cost $ 41.60 after the markdown and stereo tuners cost $ 69.42 after the markdown.

To determine which item's price was reduced by more, and by how many dollars more was it reduced, the following calculation must be performed:

  • 100 - 36 = 64
  • 64 = 41.60
  • 100 = X
  • 100 x 41.60 / 64 = X
  • 4160/64 = X
  • 65 = X
  • 65 - 41.60 = 23.40

  • 100 - 22 = 78
  • 78 = 69.42
  • 100 = X
  • 69.42 x 100/78 = X
  • 6942/78 = X
  • 89 = X
  • 89 - 69.42 = 19.58

Therefore, the DVD player's price was reduced by $ 3.82 more than the stereo tuner's price.

Learn more about maths in brainly.com/question/18629331

4 0
2 years ago
3 pens cost $2.70. What is the cost per pen?
marissa [1.9K]
2, 70$ : 3 = 0, 9o $The total cost for each pen 
_____________
3 0
3 years ago
Clara estimates that the length of a hiking trail is 5.75 km. She later learns that its actual length is 6.25 km. What is the pe
Hunter-Best [27]
Percent error : (approximate value - exact value) / exact value.....x 100

percent error : (5.75 - 6.25) / 6.25......ignore any negative signs
0.5 / 6.25 = 0.08.....x 100 = 8% error <==
8 0
3 years ago
According to the table, how many people got 8 or more hours of sleep?
zalisa [80]
I believe the answer is 17.
4 0
3 years ago
What is a fact family? (Saying "it's a family of facts" will not be accepted")
Mrac [35]

Answer: Fact families are 3 numbers that make up a set of related math facts

Step-by-step explanation:

.An example of a fact family for multiplication and division is 2, 3, and 6: 2 X 3 = 6, 3 X 2 = 6, 6 2 = 3, and 6 3 = 2.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Ann is riding her bicycle. she takes 6 hours to ride 38.4 kilometers. what is her speed?
    14·1 answer
  • Jonah and his friends go apple picking.jonah fills  5 baskets .each basket holds 15 applesif 14b of jonahs friends pick the same
    13·1 answer
  • The number of customers in a store on the first day is represented by (6x - 3). The number of customers on the second day is rep
    11·1 answer
  • What two numbers add to 10 and multiply to -24
    14·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • If you are asked to describe something, you must ________. (WILL TRY TO MARK BRAINLIEST)
    11·1 answer
  • HELP DUE IN 15 MINS! ΔLMN ~ ΔPQR. Which of the following sets of side lengths could be those of ΔLMN?
    12·2 answers
  • What's a good app to use to study for the driving permit​
    11·2 answers
  • Find the slope of the line.
    9·2 answers
  • =
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!