1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sidana [21]
3 years ago
10

A-Plus Auto Body is painting disigns on a customer's car. They had 18 pints of blue paint on hand. They used 1/2 of it for the f

lames, and 1/3 of it for sparks. They need 7 3/4 pints of blue paint to paint the next design. How many more pints of blue paint will they need to buy
Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]3 years ago
4 0
18 - (1/2×18 + 1/3×18)
18 - (9 + 6)
18 - 15 = 3 pints left

7 3/4 - 3 = 4 3/4
the answer is 4 3/4 pints (or 5 pints if they can only buy whole ones)

You might be interested in
What is the variable equal to?<br> t • 7 = 63<br> t = 12<br> t = 8<br> t = 9<br> t = 441
iVinArrow [24]

Answer:

The variable t is equal to 9.

Step-by-step explanation:

We are given t • 7 = 63.  To solve this for t, we divide both sides of this equation by 7, obtaining:

t = 63/7 = 9

The variable t is equal to 9.

8 0
2 years ago
Find the area of a parallelogram bounded by the y-axis, the line x = 3, the line f (x) = 1 + 2x, and the line parallel to f (x)
ExtremeBDS [4]
There is not enough info ( ͡° ͜ʖ ͡°)
5 0
3 years ago
Alex and payton each have a favorite pancake recipe. Alexs recipe uses 7 1/2 cups of flour for 5 batches, paytons recipe uses 3/
Elina [12.6K]

Answer:

9/4z cups

Step-by-step explanation:

Alex recipe uses 7 1/2 cups of flour for 5 batches

Cups of flour per batch = 7 1/2 cups ÷ 5 batches

= 15/2 ÷ 5

= 15/2 × 1/5

= (15*1)/(2*5)

= 15/10

Alex recipe per batch= 3/2 cups of flour per batch

paytons recipe uses 3/4 cup of flour more per batch than alexs recipe

Payton's recipe per batch = Alex recipe per batch + 3/4 cups

= 3/2 + 3/4

= (6+3)/4

= 9/4 cups of flour

Payton's recipe per batch = 9/4 cups of flour

What expression can be used to determine the number of cups of flour used to make z batches of paytons pancake recipe

Payton's recipe for z batches = Payton's recipe per batch * number of batches

= 9/4 cups * z batches

= 9/4z cups

Payton's recipe for z batches = 9/4z cups

3 0
2 years ago
Put Y=x^2+10x+18 in vertex form
nika2105 [10]

Answer:(-5,-7)

Step-by-step explanation:

Rewrite in Vertex form and use this form to find the vertex (h,k)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the contrapositive and the converse of the following conditional
Lunna [17]

The contrapositive statement are:

  • If the lake is frozen, then it isn't cold.
  • If Solomon is happy, then  he isn't healthy.
  • If Tigist  does not take a walk, then it will not rain

<h3>What is the converse statement?</h3>

The  converse statement are:

  • If the late is frozen, then it is cold.
  • If Solomon is happy, then he is healthy.
  • If Tigist Tigist  does not take a walk, then it will rain.

Note that the converse of a statement is created by the act of switching the hypothesis given and also the conclusion.

Therefore, The contrapositive statement are

  • If the lake is frozen, then it isn't cold.
  • If Solomon is happy, then  he isn't healthy.
  • If Tigist  does not take a walk, then it will not rain

Learn more about contrapositive statement  from

brainly.com/question/1713053

#SPJ1

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Aneesha travels at a rate of 50 miles per hour. Morris is traveling 3 feet per second less than aneesha.which is the best estima
    12·1 answer
  • A certian natural number is not divisible by 7. Can it be divisible by 14?
    7·1 answer
  • The Aztec were also called the texcia and thus their cloth cane to be known as textiles.
    6·1 answer
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER
    9·1 answer
  • Solve the system of equations.
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIST AND FIVE STARS IF ANSWER IS CORRECT FOR THIS!
    12·1 answer
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • What is the area of this triangle?<br> 6 cm<br> 11 cm
    15·2 answers
  • Give a numerical example to represent this rule.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!