1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
3 years ago
8

Pi x 5 what do you do with this I do not understand

Mathematics
1 answer:
qaws [65]3 years ago
5 0
You would be multiplying pi (3.14) by the number 5
You might be interested in
If csc 0 = 2, find sin 0​
Slav-nsk [51]

Answer:

1/2 (Please read explanation to educate yourself)

Step-by-step explanation:

csc = hyp/opp

sin is the inverse of csc --> sin = opp/hyp

so for csc you have csc(0) = 2/1 and since sin is the inverse then sin(0) = 1/2

Very basic trigonometry and it is the fundamentals of every higher math so learn it well.

3 0
3 years ago
A point is on a circle if the distance from the center of the circle to the point is equal to the
QveST [7]
Radius. A circle is defined by points which are all the same distance from a point. This distance is the radius.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2y=2x+6<br> Solve for y
4vir4ik [10]

Answer:

y=x+3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE?????????????????????
faltersainse [42]
X+y<10x+y<10 and x>4x4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x<br> 3x - 2/ 3x + 1
givi [52]

Answer:

7/3x+1

Step-by-step explanation:

3x - 2/ 3x + 1

=7/3x+1

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP PLEASE..............
    14·1 answer
  • The lengths of lumber a machine cuts are normally distributed with a mean of 100 inches and a standard deviation of 0.3 inch. ​(
    15·1 answer
  • 1. What is the relationship between the function's equation and
    8·1 answer
  • List all possible permutations
    9·1 answer
  • The cost of carpeting a square yard is $8.60. How much does it cost to carpet 9.7 square yards?
    12·1 answer
  • UNIT RATE <br><br><br> what is the unit rate of the of ( 3 ounces every 3/4 cup )
    14·1 answer
  • Find the slope of the line through (3, 7) and (–1, 4)
    7·2 answers
  • A tortoise is walking in the desert. It takes
    7·1 answer
  • I’ll mark you brainliest
    7·1 answer
  • Please help this is a unit test &lt;3
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!