1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lerok [7]
3 years ago
10

How many unit cubes will fit in a rectangular prism with a volume of 15 cubic units?

Mathematics
1 answer:
elixir [45]3 years ago
4 0

15

The volume of the cube is 15 hence it will take up 15 cubic units.

You might be interested in
One card is drawn at random from the deck of cards shown. Which of the following probabilities is equal to one?
Gennadij [26K]
P(even or add).
I hope i helped!
If so, Please mark as brainliest!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is -5(-2)<br>not multiple choice just a box where I type it.​
frez [133]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A 12 pack of soda cost $5.40. What is the cost per can?
Agata [3.3K]

Answer:0.45

Step-by-step explanation

Divide 5.40 by 12 and it gives you 0.45

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the standard to slope intercept form 4x - 4y = -8
cupoosta [38]

Answer:

y = x + 2

Step-by-step explanation:

4x - 4y = -8 can be rearranged to slope-intercept form by isolating y.

4x - 4y = -8\\-4y = -8 - 4x\\y =\frac{-8-4x}{-4} \\y = 2 + x\\y = x + 2

4 0
3 years ago
Charlie's puppy max weighs 10 pounds. How many ounces does Max weigh?
Vaselesa [24]

Answer:

160 ounces

Step-by-step explanation:

16 ounces=1 pound

10x16=160

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution to the system x+3y+z=8 , 3x+2y-2z=5 , 4x-3t+kz=0
    13·1 answer
  • You need to buy some pencils and an eraser. You can spend no more than $5. The eraser cost $1 and the pencil cost $0.25 each. Wr
    14·1 answer
  • 6x^+4(x^-1) simply this question
    12·1 answer
  • kristin has 36 purple beads. 12 clear beads, and 24 yellow beads. she wants to put an equal number of beads on strings to make n
    5·1 answer
  • Suppose y varies directly with x, and y =24 when x=8. what is the value of y when x=10?
    8·1 answer
  • A Kettle holds 2 litres of water , how many millilitres are equal to 1 cup?
    6·1 answer
  • Is this right and if it's not could you please tell me the answer
    15·1 answer
  • Use the permutation formula to solve a problem when n = 8 and r = 4.
    8·2 answers
  • Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth.
    11·2 answers
  • Justin uses 2/3 of a gallon of paint to cover 1/12 of his bedroom wall. How much paint is needed to cover the entire wall
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!