1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
5

Need help asap! please.

Mathematics
1 answer:
vova2212 [387]3 years ago
4 0

the answer is 40 °

ElyaqimDubo99

You might be interested in
This is very confusing
drek231 [11]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
and a list of numbers the pattern increases by 0.001 as you move to the right if the third number list is 0.0 64 what is the fir
Ksivusya [100]

Answer:

  0.062

Step-by-step explanation:

The numbers will decrease by 0.001 as you move the the left, so the list of numbers can be found as ...

  3rd number: 0.064

  2nd number: 0.064 -0.001 = 0.063

  1st number: 0.063 -0.001 = 0.062

7 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the area of the irregular figure below?
andrey2020 [161]

Answer:

B, 48 inches

Step-by-step explanation:

First calculate the area of the parallelogram: 4 x 6

4 x 6 = 24

Then calculate the area of the triangle: 4 x 6

4 x 6 = 24

Then you add the two areas: (4 x 6) x 2 or 24 x 2

24 x 2 = 48

Therefore, your answer is B, 48 inches

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5:<br><br> will give brainliest
Fiesta28 [93]

The focal length of the given ellipse is given as (±6, 0)

<h3>Equation of an ellipse</h3>

An ellipse is defined as a regular oval shape, traced by a point moving in a plane so that the sum of its distances from two other points (the foci) is constant or when a cone is cut by an oblique plane which does not intersect the base.

The standard equation of an ellipse is expressed as;

x^2/a^2 + y^2/b^2 = 1

The formula for calculating the focus of the ellipse is given as:

c^2 = b^2 - a^2

Given the equation of an ellipse

(x-7)^2/64 + (y-5)^2/100 = 1

This can also be expressed as:

(x-7)^2/8^2 + (y-5)^2/10^2 = 1

Comparing with the general equation

a = 8 and b = 10

Substitute

c^2 = 10^2 - 8^2

c^2 = 100 - 64

c^2 = 36

c = 6

Hence the focal length of the given ellipse is given as (±6, 0)

Learn more on focus of ellipse here; brainly.com/question/4429071

#SPJ1

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The picture below shows a container that Rene uses to freeze water: A cylinder is shown with base diameter of 6 centimeters and
    10·2 answers
  • Witch value of x makes the open sentence true? 10-x=3x-4
    9·1 answer
  • HELP PLEASE 80 POINTS
    15·2 answers
  • Deena has 2 pairs of white socks, 3 pairs of black socks, 1 pair of red socks, and 2 pairs of navy socks in her sock drawer. Eac
    5·2 answers
  • Omar went back to school shopping and bought a shirt for $28.75 and a pair of pants for $19.25. He paid 8% in sales tax. How muc
    14·2 answers
  • 1.The height of a tower is 50.75 m. Express it in cm and mm.
    8·2 answers
  • Simplify (3x2y)(5x3y−1)
    12·1 answer
  • Graph the function using the techniques of shifting, compressing, stretching, and/or reflecting f(x)=(x+3)^3-2
    9·1 answer
  • HELP
    10·2 answers
  • Help please thank u!! ​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!