Answer:
$90
Step-by-step explanation:
$45 is half of $90
or
$45 is 50% of $90
Answer:
At a bakery bakers can bake 24 batches of muffins in 3 hours. What is the unit rate for this situation?
The answer is 8 batches per hour.
Step-by-step explanation:
24/3=8
Answer:
120 different combinations
Step-by-step explanation:
How complicate do you want it be? consider or not consider the repeat of topping or the order of toppings.
If not consider the order of topping and the topping can't be repeated than
C(₁₀ , ₃) = (10 x 9 x 8) / (3 x 2 x 1) = 120
Answer:
C) If the leading coefficient of g(x) is 1, all rational roots of g(x) = 0 must be integers.
Step-by-step explanation:
The answer will be (A). Since you reflect it off the x-axis then you translate it left 10.
Hope this helps!