1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
2 years ago
8

Please help will give brainllest! Please explain!

Mathematics
2 answers:
Gnesinka [82]2 years ago
8 0

Answer:

A. 13 boxes

B. $18.00

C. $3.60

D. 0.30

Step-by-step explanation:

6 boxes = 21.60

that is 3.60 per box

A.  50.00/3.60 = 13.88 so he can purchase 13 boxes

B.  1 box is 12 ounces

60/12 = 5 boxes needed for 60 ounces. 5 x 3.60 = 18

C. One box is 3.60

D.  3.60/12 = 0.30 per ounce

GuDViN [60]2 years ago
4 0
Answer:
A) 13 boxes
B) $18.00
C) $3.60
D) 0.30
You might be interested in
X +5+11x=12x+Y It says find the value of y that makes each equation true for all values of
sladkih [1.3K]
X + 5 + 11x = 12x + y

Simplify: 12x + 5 = 12x + y (We are adding x and 11x on the left side)

Subtract 12x from each side makes each zero.

5 = y

So we can plug in and test. I'm picking two random numbers to plug in for x. 10, and 82

x = 10, y = 5
10 + 5 + 11(10) = 12(10) + 5
125 = 125

x = 82, y = 5
82 + 5 + 11(82) = 12(82) + 5
989 = 989

So we verified y = 5
3 0
3 years ago
You are debating about whether to buy a new computer for $800.00 or a refurbished computer with the same equipment for $640.00.
liraira [26]

APR refers to annual interest rate i e 4.5%

Difference:-

  • 800-640
  • 160$

Now

Interest:-

  • 160(0.045)
  • 7.20$

Total savings:-

  • 160+7.20
  • 167.20$

Remember the code:-

  • Question's calculations mostly given in its options
4 0
2 years ago
Bev has to cut her grandma's grass this weekend and wants to know exactly how much area she will be cutting. Calculate the area
Simora [160]

Answer: 220.5 ft^2

Step-by-step explanation:

You separate it into shapes and sum the area of those. I made a triangle 15 by 15, a rectangle 4 by 15, a smaller rectangle 4 by 10, and a triangle 4 by 4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
(11) Geometry Help pls
Mazyrski [523]
Answer: There are 10 sides

---------------------------------------------

x = measure of each interior angle
y = measure of each exterior angle

We know that x = 4y as "each interior angle is four times the measure of each exterior angle"

The interior and exterior adjacent angles are supplementary
x+y = 180
4y+y = 180
5y = 180
5y/5 = 180/5
y = 36

If y = 36, then
n = 360/y
n = 360/36
n = 10

7 0
3 years ago
Which numerical expression correctly
ExtremeBDS [4]

Answer: The answer is (9+2) - 4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Rapunzel cut of of her hair. She donated 7/8 of what she cut off to a wig shop.
    11·2 answers
  • Factor p2+5p-24 completely
    11·1 answer
  • Idk how to solve r+11+8r=29
    13·1 answer
  • Use the segment to complete the statements the value of x is
    11·1 answer
  • How to do all this question ?
    13·2 answers
  • Jane has 6/7 of a yard of ribbon. She uses 3/4 of a yard to trim an ornament. how much ribbon is left?
    8·2 answers
  • Charles offers 7% over dealer cost on a BMW that has a sticker price of $63,000 and a dealer cost of $56,904
    15·1 answer
  • Find the domain and range of the function f(x) = 5x – 41 + 3
    11·1 answer
  • Math problem (easy) <br> ………………………………………
    11·2 answers
  • How many triangles are there​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!