1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
15

A Survey says that 300 people want tea water or coffee, 10 people for tea, 34 people for coffee and 6 for water, predict the num

ber of people who will drink coffee
Mathematics
1 answer:
seropon [69]3 years ago
8 0

Answer: 204

Step by step equation: Adding all those number would be 50 and 50 is 1/6 of 300, multiplying each number by 6 would be the proportion for 300 people

You might be interested in
Pls i need answeres 3 values that would make this inequality true.8n + 4 ≤ 28
igor_vitrenko [27]
The way you can get this answer you can use the calculater
7 0
4 years ago
The equation of the parabola whose focus is at (7 0) and directrix at y=-7 is
bija089 [108]
The equation of the parabola whose focus is at (7, 0) and directrix at y = -7 is 
(x-7)^2 = 14(y + 7/2)

Hope this helps
5 0
3 years ago
How do you solve 5+25:5x8-2
kodGreya [7K]

I hope I helped you

Step-by-step explanation:

First you solve: 25:5=?

After: the number you find×8=?

And:?+5=?

The number -2

7 0
3 years ago
How many triangles can be constructed with 3 angles, each measuring 63°?
earnstyle [38]

Answer:

0

a triangle's angles should add up to be 180 degrees. Three angles of 63's sum is 189

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4. What is the unit rate for a pound of seed? Circle the correct answer choice.
Vladimir79 [104]
<h3>Answer:  B) $1.75</h3>

===================================================

Explanation:

To get the unit cost, we divide the total cost over the number of pounds.

We can do this for any row

  • row one: ($17.50)/(10) = $1.75
  • row two: ($35.00)/(20) = $1.75
  • row three: ($52.50)/(30) = $1.75
  • row four: ($70.00)/(40) = $1.75

You don't need to show all four row calculations. You can simply pick one row.

This tells us that each pound costs $1.75

Put another way: the price is $1.75 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In how many ways can a committee of 4 students be formed from a pool of 6 students
    11·1 answer
  • Please help
    14·1 answer
  • A central angle in a circle has a measure of 180°. The length of the arc it intercepts is 8 in.
    10·1 answer
  • What is .75 rounded to the nearest thousandth?
    8·1 answer
  • What would tan(x) equal in this equation?
    7·1 answer
  • Marsha deposited 10,000​$ into a savings account 3 years ago. The simple interest rate is ​2%. How much money did she earn in​ i
    5·1 answer
  • How many bottles of water is need if one bottle is 16.9 fl oz and sofia goal is 53.6?​
    8·2 answers
  • Linear equations assignment:
    11·1 answer
  • Someone help me.............asap
    6·1 answer
  • What is the answer to this question <br> 1/7・x = 1
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!