1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
12

What is the midpoint of a line segment at the origin (0,0) and its end points at (-5,-12)

Mathematics
1 answer:
natta225 [31]3 years ago
4 0

Answer:

(-2.5,-6)

Step-by-step explanation:

Divide each number by 2

You might be interested in
Rewrite the equation below so that it does not have fractions.
Leviafan [203]

9514 1404 393

Answer:

  8x -24 = 9y

Step-by-step explanation:

We assume your equation is ...

  2/3x -2 = 3/4y

__

Fractions can be eliminated by multiplying the equation by the least common denominator of the fractions.

  LCM(3, 4) = 12

Multiplying the equation by 12 gives you ...

  12(2/3x -2) = 12(3/4y)

  8x -24 = 9y

5 0
3 years ago
What are the coordinates of the midpoint of the segment with the given endpoints
BARSIC [14]
Huh I don’t understand your question at all
4 0
3 years ago
Original value of the car is 22,000 and it depreciates by 15% each year. What is the vaule of the car after 3 years?
SCORPION-xisa [38]
The value of the car is $13,510.75 after three years.
8 0
3 years ago
Twice a number (x) is less than 14.<br> Inequality:<br> The solution to the inequality is:
Roman55 [17]

Answer:

2x<14

Step-by-step explanation:

let that number be x. twice a number means, 2×that number.and now we are supposing that number is x. so 2×X =2x

and less than means <

so the expression becomes

2x<14.

8 0
3 years ago
The product of 4 and the depth of the pool
finlep [7]

Answer:

product means multiplication (×) so what ever is the depth of the pool is multiplied by 4

Step-by-step explanation:

what is the depth of the pool?

8 0
3 years ago
Other questions:
  • −4 + 9 − r − 5 in an equation
    8·2 answers
  • A recipe calls for 3/5 cup of sugar for every 2 1/3 teaspoons of vanilla. What is the unit rate in cups per teaspoon?
    13·1 answer
  • A skate that normally costs $72.80 is on sale for 0.75 of the cost.What is the discount?
    10·1 answer
  • Kyla spends 60 Minutes of each day exercising. Let d be the number of days that Kyla exercises, and let m represent the total nu
    7·1 answer
  • In a survey of 364 children aged 19-36 months, it was found that 91 liked to eat potato chips. If a child is selected at random,
    6·1 answer
  • If f(x)=3/x+2- sqrt x-3 f(7)=?
    13·2 answers
  • Can someone help me on this with the steps? thanks!
    8·2 answers
  • NEED HELP 10 POINTS
    12·1 answer
  • 9 + 6x is less than or equal to -3
    15·2 answers
  • Wyatt is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $1.25 and each ride costs $2.75. Wyatt spent $20.25 altog
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!