1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
TEA
[102]
2 years ago
7
Soft drinks cost $1.89 and refills cost $0.25 each. With $3.80 to spend on the soft drink and refills, what is the maximum numbe
r of refills that you can get?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Leviafan
[203]
2 years ago
4
0
Answer: The maximum number of refills that you can get is 7.
Solution:
3.80=1.89+0.25x
x=1.91/0.25=7.64=7(We take it as 7 because,if we need 8 cups we will jave to pay more,I think there is not such a subject of rounding decimal in sale)
Send
You might be interested in
Which of the following demonstrates the commutative property across multiplication for 2 × 10 × 7 A. 2 + 10 × 7 B. 2 ×
Yuliya22 [10]
The correct answer is C. 10×7×2
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
John borrow $6.50 from his friend to buy six snacks and $11 and 76 five cents from his sister to go to the movies how much money
Leokris [45]
$18.28, because $6.50 + $11.76 = $18.28..
5
0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST<br> Solve for x <br> 5x-2+x=9+3x+10
xxMikexx [17]
5x-2+x=9+3x+10
6x-2=3x+19
3x=21
x=21/3
x=7
8
0
2 years ago
Alyssa bought 5 bags of pretzels and a case of water for $16. The case of water was on sale for $3. How much was each bag of pre
AlekseyPX
The answer is $2.6 dollars
4
0
3 years ago
I need answers very quick my brain is smol
zalisa [80]
How are even supposed to work that out
6
0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
Quick:Three different factorizations of 32m+56mp.
7
·
1 answer
-2(x - 1) = 3(1-x) + 2
14
·
1 answer
Simplify (5-3i) - (6+8i)
10
·
2 answers
What algebraic expression is a polynomial with a degree of 4
7
·
1 answer
Complete the sequence: 1, 1, 2, 3, 5, ____, ____, ____.
15
·
1 answer
What are the real or imaginary solutions of the polynomial equation x*4-25=0
8
·
1 answer
An elevator in a mine shaft is stopped at a .25 feet below ground level. And then travels 28 feet downward. What equation can be
13
·
1 answer
It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
5
·
2 answers
I need help with this
6
·
1 answer
If tan theta = startfraction 11 over 60 endfraction, what is the value of cot theta?
6
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!