1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
2 years ago
7

Soft drinks cost $1.89 and refills cost $0.25 each. With $3.80 to spend on the soft drink and refills, what is the maximum numbe

r of refills that you can get?
Mathematics
1 answer:
Leviafan [203]2 years ago
4 0
Answer: The maximum number of refills that you can get is 7.

Solution:
3.80=1.89+0.25x
x=1.91/0.25=7.64=7(We take it as 7 because,if we need 8 cups we will jave to pay more,I think there is not such a subject of rounding decimal in sale)

You might be interested in
Which of the following demonstrates the commutative property across multiplication for 2 × 10 × 7        A. 2 + 10 × 7   B. 2 ×
Yuliya22 [10]

The correct answer is C. 10×7×2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
John borrow $6.50 from his friend to buy six snacks and $11 and 76 five cents from his sister to go to the movies how much money
Leokris [45]
$18.28, because $6.50 + $11.76 = $18.28..
5 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST<br> Solve for x <br> 5x-2+x=9+3x+10
xxMikexx [17]
5x-2+x=9+3x+10
6x-2=3x+19
3x=21
x=21/3
x=7
8 0
2 years ago
Alyssa bought 5 bags of pretzels and a case of water for $16. The case of water was on sale for $3. How much was each bag of pre
AlekseyPX
The answer is $2.6 dollars
4 0
3 years ago
I need answers very quick my brain is smol
zalisa [80]
How are even supposed to work that out
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Quick:Three different factorizations of 32m+56mp.
    7·1 answer
  • -2(x - 1) = 3(1-x) + 2
    14·1 answer
  • Simplify (5-3i) - (6+8i)
    10·2 answers
  • What algebraic expression is a polynomial with a degree of 4
    7·1 answer
  • Complete the sequence: 1, 1, 2, 3, 5, ____, ____, ____.
    15·1 answer
  • What are the real or imaginary solutions of the polynomial equation x*4-25=0​
    8·1 answer
  • An elevator in a mine shaft is stopped at a .25 feet below ground level. And then travels 28 feet downward. What equation can be
    13·1 answer
  • It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
    5·2 answers
  • I need help with this
    6·1 answer
  • If tan theta = startfraction 11 over 60 endfraction, what is the value of cot theta?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!