1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
15

5 increased by product of x a three is 23 what is x ?

Mathematics
1 answer:
Gala2k [10]3 years ago
3 0
5+3x=23 x=6 the answer is 6
You might be interested in
Solve each equation by completing the square : <br> NEED THIS IN 10 MINS WILL GUVE BRAINLIEST
ololo11 [35]
Can barely see the questions ! Retake a picture if you can.
8 0
3 years ago
What 12x12 I need help please help me
Radda [10]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

-0- Easy :D

4 0
3 years ago
Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Not all tiles will be used. Match each sine or cosine value to its equivalent
vazorg [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

cos(34) =sin(56)

cos(77)=sin(13)

sin(25)=cos(65)

sin(61)=cos(29)

7 0
2 years ago
18 At the toy store you can get 1 board games for $22.96. Online the price for 6 board games is $33.60. Which place has the high
lara31 [8.8K]

Answer:

The toy store has the higher price

Step-by-step explanation:

if you can get 6 games online for $33.60 that would be $5.60 per game. If you buy from the toy store it would cost $17.36 more than online

4 0
3 years ago
Which expression below does not represent 343?
inna [77]
<h2>Answer:</h2><h2>9 x 9 x 9</h2><h2></h2><h2>Hope this helps!!</h2>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • alissa's monthly budget is $1500. she spends 30% on rent. How much does she spent on the rent? A)$250 B)300 C)450 D)500
    9·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRIANLIEST!
    12·1 answer
  • Given that the f(y) = y - 1 and g(y) = y^3 - 2y - 1, find (gof) (y)I and hence, (gof) (-6).
    10·1 answer
  • X+y/x-y=1/2 solve for y
    10·2 answers
  • Arnold purchased 3 apples at the store for $3.90. This weekhe purchased 5 apples for $6.50. Help Arnold analyze the priceof appl
    7·1 answer
  • I am in middle school
    6·1 answer
  • How do you know if the graph will be dotted or solid when graphing linear inequalities?
    8·1 answer
  • a grocery store sells 24 basket of bananas for a total of $192 each basket contains 31 bananas. rounded to the nearest cent what
    9·1 answer
  • Decimal divison need answer no pdf
    10·1 answer
  • 3. In an experiment a scientist mixes together three substances. She mixes 18.42 g of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!