1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
6

__________________ are ways that a nation can draw up regulations, inspections, and paperwork to make it more costly or difficul

t to import products.
Business
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]3 years ago
8 0

Answer: Nontariff barriers

Explanation:

Nontariff barriers are trade barriers that are used whereby the import and export of goods and services are restricted. It should be noted that the restriction is not by tariffs but can include include embargoeds, quotas, sanctions, and levies.

The main reason for trade barriers are to generate revenue for the government and also to protect the local industries.

You might be interested in
A chemical company claims that they are able to produce a certain product through a thermodynamically unfavored process. explain
Alekssandra [29.7K]
<span>It is definitely possible for a chemical company to produce a certain product through a thermodynamically unfavored process. An example of this process is endothermic reaction. The word endothermic means “taking in heat.” A constant input of energy, often in the form of heat, will keep an endothermic reaction going. For instance, an instant cold ice pack can get cold without putting it in the fridge or freezer. How is that? Endothermic chemical reaction.</span>
4 0
3 years ago
Why might a company that sells advanced lighting systems include a technical specialist on its sales teams?done
erik [133]
I think the answer is C
7 0
3 years ago
Which of the following factors will cause the​ long-run aggregate supply curve to shift to the​ right?
dlinn [17]
D.All of the above
Because all of the above will cause it
6 0
3 years ago
A Feather Friends, Inc., distributes a high-quality wooden birdhouse that sells for 20 per unit. Variable costs are 8 per unit,
Inga [223]

Variable expenses 20,000 advertising be increased with profits remaining unchanged.

Calculation of this year's operating income

Sales                             20000*1.25*(20*(1-0.1))          $450,000

Variable expenses      20000*8*1.25                          $200,000

Contribution margin                                                     $250,000

Fixed expenses          180000+30000                       $210,000

Net operating income                                                 $40,000

Thus, this year’s net operating income would be $40,000.

Working note

Calculation of units sold last year.

Units sold = Total sales revenue-Sale price per unit =$400,000 - $20 =20,000.

The retail price per unit is reduced by 10%, resulting in a revised retail price of $18 per unit and 20% more units sold. Therefore, the revised sales units would be 25,000, and the total sales for the year would be $450,000, calculated by multiplying the 25,000 units sold by the selling price per unit of $18. Variable expenses increase as the number of units sold improves, so the revised variable cost is the number of units sold multiplied by $8, resulting in a variable cost of $200,000. Variable costs of $200,000 are deducted from sales of $450,000 resulting in a contribution margin of $250,000. Fixed costs increased by $30,000, resulting in revised fixed costs of $210,000 and a net operating income of $40,000. This is calculated as a contribution margin of $250,000 minus fixed costs of $210,000.

Learn more about Variable expenses at

brainly.com/question/8225307

#SPJ4

7 0
2 years ago
On January 1, 2021, Cullumber Inc. granted stock options to officers and key employees for the purchase of 21,000 shares of the
Alenkinab [10]

Answer & Explanation:

December 31, 2021

Compensation Expense                                              164,200

                        Paid-in Capital (328,400 x 0.5)                        164200

                      To record compensation expense

April 1, 2022

Paid-in Capital                                                               32,840

          Compensation Expense (328,400 x 2100/21000)    32,840

         To record termination of stock option

December 31, 2022

Compensation Expense                                                147,780

          Paid-in Capital (328,40 x 1/2 x 18900/21000)              147,780

        To record compensation expense

March 31 , 2023

Cash ( 12,600 x $25)                                                        315,000

Paid-in Capital (328,400 x 12,600/21,000)                      197040

            Common Stock (21,000 x $10)                                            126,000

             Paid-in Capital in Excess of Par                                         386,040

         To record exercise of stock option

December 31, 2023

6,300 stock options not exercised (21,000 - 2,100 - 12,600)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Large companies such as Walmart, IBM, and Ford are classified as A. S-corporations. B. C-corporations. C. limited liability comp
    5·2 answers
  • A graphical representation of all organizational jobs along with the numbers of employees currently occupying those jobs and fut
    5·1 answer
  • Time Warner shares have a market capitalization of billion. The company is expected to pay a dividend of per share and each shar
    8·1 answer
  • Mission Foods produces two flavors of tacos, chicken and fish, with the following characteristics:
    5·1 answer
  • Hurlburt Corporation renewed an insurance policy for 3 years beginning July 1 and recorded the $81,000 premium in the prepaid in
    11·1 answer
  • A study has been conducted to determine if Product A should be dropped. Sales of the product total $500,000; variable expenses t
    15·1 answer
  • 1. Question 1 Your aunt is thinking about opening a hardware store. She estimates that it would cost $500,000 per year to rent t
    9·1 answer
  • You make component X in-house at a cost of $16 per unit, which consists of $2 direct labor per unit, $7 direct materials per uni
    11·1 answer
  • What did thomas hobbes believe?
    9·2 answers
  • How do you feel about the pandemic? Vaccinations? Masks?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!