1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
14

Consider the following system of equations:

Mathematics
2 answers:
mars1129 [50]3 years ago
8 0

Answer:2

Step-by-step explanation:

horrorfan [7]3 years ago
6 0

Answer:

(x = -11 and y = 56) or (x = 1 and y = -4)

Step-by-step explanation:

The equation of the parabola is 10 + y = 5x + x² ........(1)

And 5x + y = 1 ....... (2) is the straight line.

We have to find solutions to equations (1) and (2).

Now, solving equations (1) and (2) we get, 10 + (1 - 5x) = 5x + x²

⇒ 11 - 5x = 5x +x²

⇒x² + 10x - 11 = 0

⇒ (x + 11) (x - 1) = 0

Hence, x = -11 or x = 1

Now, from equation (2),  

y = 1 - 5x = 1 - 5(-11) = 56 {When x = -11}

And, y = 1 - 5(1) = -4 (When x = 1}

Therefore, the solution of the system are (x = -11 and y = 56) or (x = 1 and y = -4) (Answer)

You might be interested in
A taxi travels 25 km east of airport. Then it travels from that point to a point that is 40 km west of the airport. Finally the
Marizza181 [45]
The answer is:  " 95 km " .
__________________________________________________
Explanation:
__________________________________________________

                                   ("airport")
                                           •     {Step 1):       " 25 km east "               •<span>  
                                           </span>│===============================>  <span>│

                           </span>•  {Step 2):       " 40 km west ["of that point"] " ;        •                                             │<==========================================│<span>  
             
                          </span>•  {Step 3:  [back to airport] = " (40 km − 25 km) " ;

                                            • ("airport").
                         │=======>│
<span> _________________________________________________
                          
<u> Note</u>:  To find "total distance traveled:

" 40 km +</span> (40 km) + (40 km <span>− 25 km) " ; 

= </span>" 40 km + (40 km) + (15 km) " ;

= " 40 km + 40 km + (15 km) " ;

= 80 km + 15 km  ;   

=  95 km .
____________________________________________________
<span>
The answer is:  " 95 km <span>" .
</span>____________________________________________________

</span>
4 0
4 years ago
The tax rate is 3.9%<br> What is the tax on 42$? <br> Round to the nearest hundredth
mafiozo [28]
To find the total price, we use this equation:
42 + 0.039(42)
We can make it simpler:
1.039(42)
Multiply:
43.638
Because we're rounding
The total price is $43.64

7 0
3 years ago
Pls help <br><br>What is the range of the function graphed above?!!!!
Flura [38]
I think it’s -infinity
5 0
3 years ago
Simplify the expression.<br> 7- 5n + n + 5
kodGreya [7K]
-4n+12

Explanation-
Like terms
4 0
3 years ago
Moreeeeeweeeweeeeeeeee
Svetlanka [38]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Given f(x) then f(x) + c is a vertical translation of f(x)

• If c > 0 then a shift up of c units

• If c < 0 then a shift down of c units

Here g(x) = f(x) - 2 ← with c = - 2 < 0

Then g(x) is the graph of f(x) shifted down 2 units

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Glenn rolls a 6 sided die. what is the probability that he gets a number greater than 2 or an odd number?
    13·2 answers
  • An angel is 5 times its supplement find the measure of bith angels
    10·1 answer
  • A linear function is given by formula y= 1 2 x−2. d State the slope of the line.
    8·1 answer
  • During the first hour of operation the farm stand owner sold 15% of the apples he had. On the second hour he sold 20% of the rem
    9·1 answer
  • Mike's scores on 5 quizzes he took are shown above. In which month was Mike's quiz score equal to the average of his 5 quizzes?
    5·1 answer
  • 35w+9w+35w^3+25w^3–25w^3<br><br>pls help
    13·1 answer
  • Austin reads 3/4 chapters in 4/5 hours. What is the unit rate.
    13·1 answer
  • Can someone help please and thx:) !
    10·1 answer
  • Dan bought x pounds of potatoes for $0.85 per pound and y pounds of grapes for $1.29 per pound. The total cost was less than $5.
    8·1 answer
  • Help me quick How can 10% of 64 be used to determine 40% of 64? Enter your answers in the boxes to correctly complete the statem
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!