1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
3 years ago
15

gene sold 10 glasses of lemonade while setting up his lemonade stand. after opening, he sold an average of20 glasses each hour.

write a function to represent the approximate number of glasses (h) sold after h hours. about when did he sell the 100th glass of lemonade?
Mathematics
1 answer:
Dovator [93]3 years ago
6 0
Well we know that he sold 20 glasses every hour. if h is the number of hours he worked we know the expression would be 20h 
1 hr   = 20 glasses
2 hr = 40 glasses
3  hr  = 60 glasses   
Keep the pattern going to figure out which hour he got his 100th glass sold. 
You might be interested in
HELP!!!!PLS!!
chubhunter [2.5K]

Answer:

12 units

Step-by-step explanation:

(-7,-6)

if you reflect it over the x-axis then the second number would be changing

-6 the opposite is 6

(-7, 6)

from -6 to 6 is 12 jumps

12 units is the distance from the original point

4 0
3 years ago
Please answer this correctly
Firdavs [7]

Answer:

Simple:

 (-2.5,-1) goes 2.5 units left and 1 units down

 (0.5,2) goes half a unit right and 2 units up

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Round 0.7414 to the nearest one
jek_recluse [69]

By rounding to the nearest one it means round to the nearest whole number. So basically, the number 0.7414 rounded to the nearest whole number would be 1.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is one-half divided by one-eight?
Arturiano [62]

Answer: 4

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! i need to figure out this xD
Svetach [21]
The answer to this is D or at least that's what I got
6 0
3 years ago
Other questions:
  • 7.89 greater or less than 7.189<br><br> 6.030 greater less or equal 6.03
    10·2 answers
  • Which question can be represented by the equation? Times 1/8 equals three
    6·1 answer
  • In a week, 15 hens laid 75 eggs, what is the unit rate for eggs per hen?
    12·2 answers
  • BRAINLIEST GOES TO FIRST CORRECT ANSWER, NO STEPS NEEDED
    13·2 answers
  • Jane sells 8 times as many Volvos as Melissa. If the difference in their sales is 35, how many cars did Jane sell?
    10·1 answer
  • Ray is x years old. His brother Ron is y years older than Ray.
    13·2 answers
  • Four computer desks and three office chairs cost $1110. Two desks and five chairs cost $940.
    6·1 answer
  • What is the absolute value of -4-2i
    8·2 answers
  • What is the cost per pound of oranges according to the graph?
    6·2 answers
  • Git Quot Method 8. A landscape architect designs a rectangular garden that is
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!