1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
3 years ago
10

A submarine travels through the water at an elevation of - 203 meters (it travels below the surface). The sub starts to rise. Th

e elevation changes by 4.3 meters per minute for the first 15 minutes. The sub continues to rise at 5.2 meters per minute for the next 12 minutes. What is the elevation of the submarine after it has been rising for 27 minutes? Assume that sea level is at an elevation of 0 feet.
Mathematics
1 answer:
rjkz [21]3 years ago
5 0
Well see here that it practically gives us the answer. The submarine rises 4.3 meter each minute of the first 15 minutes. Multiplying these two given numbers you get 64.5  . Great we're halfway through. Now onto the second equation. 5.2 times 12 . easy right? The answer round to 62.4 . Now all that's left to do is add the two together. After the 27 minutes the submarine should be at an elevation of 126.9 feet. rounding to 127 if you teacher requires you to round the numbers. 
You might be interested in
If the airplane had to return to the airport, how far would it have to travel?
Marina86 [1]
The answer is D.
The path to the airport is obviously a lot less than 150+160=310 right? The only answer that makes sense is D.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
This my question on the photo can you help me
Tresset [83]

Answer:

45 degree..................................

5 0
3 years ago
If (x + 7) is a factor of f(x), what is the value of f(-7)?
rewona [7]

Answer:

The answer is 0.

Step-by-step explanation:

Simply plug in -7 for x as they want to see what the value of the function is when x=-7.

You can then just add -7 and 7.

7 + -7 = 0

So the answer is 0

7 0
2 years ago
Which is the better deal? Question 2 options: 1 lb of apples for $2.50 3 lbs of apples for $4.25 5 lbs of apples for $7.20 10 lb
dem82 [27]
3 lbs of apples for 4.25
4 0
3 years ago
kate is making a recipe that calls for 1 2/3 cups of sugar. she wants to cut the recipe in half. how much sugar should kate use
denis-greek [22]

she should use 5 thirds of a cup

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for y:-<br><br> y + 17 = 21<br><br> Thanks!
    5·2 answers
  • Can you please solve the garden question. It's question number 5.
    6·1 answer
  • What’s the slope I need help
    8·2 answers
  • One gallon of gas cost $1.75. If Sheryl filled her car tank with 12 gallons of gas, then how much did she pay?
    6·2 answers
  • six years ago, the ratio of the ages of kunal and sagarwas 6:5. 4 years hence, the ratio of their ages will be 11:10. what is th
    11·1 answer
  • 3. Solve. Check Your Solutions<br> z - 12 = 30
    9·2 answers
  • Pls answer this question ​
    8·2 answers
  • 32(9)-24x = y????????
    15·1 answer
  • Triangle ABC has vertices at A(1,2), B(4,0) and C(1,-4) Find the area of triangle ABC.
    15·1 answer
  • What is the total amount due after 6 months on an initial loan of $1,400 at 12.5% annual interest.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!