x=1
explaination:
2x+3=5x
Subtract 5x from both sides.
2x+3−5x=0
Combine 2x and −5x to get −3x.
−3x+3=0
Subtract 3 from both sides. Anything subtracted from zero gives its negation.
−3x=−3
Divide both sides by −3.
x=
−3
−3
Divide −3 by −3 to get 1.
x=1
Answer:
Lisa earned $247.50 for working 33 hours.
Step-by-step explanation:
WAY 1: proportional reasoning
7.50 x
------ = ----
1 h 33h
33 / 1 = 33
7.50 x 33 = 247.5
WAY 2: unit rate reasoning
7.50 per hour so x value of money for 33 h
7.50 x 33 = 247.5
wheat = $0.96 lb rye = $1.89 lb
12w + 15r = 3987 15w + 10r = 3330 r = (3330 - 15w)/10 12w + 15r = 3987 12w + 15((3330 - 15w)/10) = 3987 12w + (15/10)(3330 - 15w) = 3987 12w + 4995 - 22.5w = 3987 10.5w = 1008 w = 96 cents r = 189 cents.
Hope this helps mate
Answer:
the answer is b
Step-by-step explanation:
got it right on the test