1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marusya05 [52]
3 years ago
5

Systems by substitution: A phone company offers two monthly plans. Plan A costs

Mathematics
1 answer:
DENIUS [597]3 years ago
5 0
17+(.17*m)
28+(.13*m)
don't exactly understand the question but if your asking which is better Plan A is better unless you go over 100min
You might be interested in
-8 + 3h = 1 <br>i need help its a 2 step equation​
LekaFEV [45]

Answer:

h = 3

Step-by-step explanation:

-8 + 3h = 1

Add 8 to both sides.

3h = 1 + 8

Add 1 and 8 to get 9.

3h = 9

Divide both sides by 3.

h = \frac{9}{3}

Divide 9 by 3 to get 3.

h = 3

7 0
2 years ago
What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
KatRina [158]

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

6 0
3 years ago
There are 6 girls and 7 boys in a class. A team of 10 players is to be selected from the class. How many different combinations
Anna71 [15]
13C10 = 13C3 = 13x12x11/(1x2x3) =
"286 ways".
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate each value expression for the given value of x: x-5 , x - =22<br> pls fast
masya89 [10]

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

-18

brainlest please

6 0
3 years ago
22.5 + 7(n−3.4) simplified
NARA [144]
-1.3+7n is the answer
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Expand the expression and combine like terms. 19-6(-k+4)
    9·1 answer
  • Alexander earned $46 at his job when he worked for 4 hours. What was his hourly pay rate in dollars per hour? Express your answe
    7·2 answers
  • you have $85 in your bank acount. each week you plan to deposit $8 from your allowance and $15 from ypur paycheck. the equation
    12·2 answers
  • Suppose that you receive $18 worth of pleasure from the first hole of golf played and your additional pleasure from succeeding h
    9·2 answers
  • KTMN is a parallelogram . prove it .please help I need it by tomorrow no links please​
    9·1 answer
  • Evaluate:<br><br> 35/65 x 1/7
    9·1 answer
  • Which graph represents a function
    8·1 answer
  • What’s the answer to this???
    13·2 answers
  • What is the total amount for an investment of $1,250 invested at 9.6% for 12 years and compounded continuously?
    12·1 answer
  • The temperature at 10:00 am was -3 degrees Fahrenheit and increased 2.25 degrees Fahrenheit each hour for the next 5 hours. What
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!