1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
15

Summer had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencils cost?

Mathematics
2 answers:
amm18123 years ago
8 0

Answer:

Each pencil cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

First you would subtract 10 from 24 to find out how much money she spent on the pencils in total

Then you divide the answer (14) by seven because that is how many pencils she bought when you divide it you should get 2 and that will be your answer

That is how much she spent on each pencil.

Fantom [35]3 years ago
7 0

We know Summer had $24 to start with. To find how much she spent, subtract.

24 - 10 = $14 (the amount she spent)

Now, divide to find how much each pencil cost.

14 / 7 = $2 per pencil.

Best of Luck!

You might be interested in
There are 18 girl in a class and boys in the class is 3:2. Find the number of boys.​
Sunny_sXe [5.5K]

Answer

12

Explanation

2xand 3x

let 3 be 3x

3x=18

X=18/3

X=6

now

2x=2multiply6

12

the number of boys is 12

8 0
3 years ago
Find slope given the graph of a line on a grid
Alborosie
Slope is rise over run or Y2 - Y1 divided X2 - X1. The X's and Y's are your coordinate points. It doesn't matter which Y you put down first but remember to choose the X in the same place. Your coordinate points are (0, -1) and (-4, 2)

Your equation will be:

-1 - 2 / 0 - (-4)
-3 / 0 + 4
-3 / 4
Your slope is negative 3/4
6 0
2 years ago
Zara is serving a fresh pie. She starts by cutting the pit in half, and then cuts each half into 4 equal pieces. What fraction o
Reptile [31]
C.

If each 1/2 is cut in 4 than you would have to multiply that by 2 because it's only half. Then since you're finding what fraction is it you would put a 1 on top and say 1/8.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
98.75 + 5% sales tax
jolli1 [7]

Answer:

103.69

Step-by-step explanation:

5% of 98.75 is about 4.94. So if you were to do money, it'd be 98.75 + 4.94, which equals about 103.69.

5 0
3 years ago
2m + 7m + 3m = 72<br><br> whats the answer step by step
Korolek [52]

Answer:

m = 6

Step-by-step explanation:

First, add like terms:

2m + 7m + 3m = 72

12m = 72

Divide each side by 12:

m = 6

So, the answer is m = 6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A sailor judges the distance to a lighthouse by holding a ruler at arm's length and measuring the apparent height of the lightho
    14·2 answers
  • Eric and mark went t a ball game and visited the concession stand.They each got a hot dog,and mark got a large soda and a bag of
    10·2 answers
  • Can you help me with this, photo attached
    8·1 answer
  • Mr. O'Brien is paid $7.30 per hour for the first 40 hours he works in a week. he is paid 1.5 times that rate for each hour after
    13·1 answer
  • If you are riding your bike west to your friend’s house, and you ride the 1.25 miles in 5 minutes, what is your velocity, in mil
    6·1 answer
  • 63.3493 rounded to the nearest thousandth is
    9·1 answer
  • Factor completely p^4-81
    11·1 answer
  • Jordan wants to play a basketball game at a carnival. The game costs the player $ 5 $5dollar sign, 5 to play, and the player get
    14·1 answer
  • Is the fraction 4/5 proper or improper
    9·1 answer
  • A bake shop uses 1 1/3 cup of<br> milk for each batch of<br> cupcakes.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!