This is the associative property of addition
So the next pattern will be 16+9=25
that mean A6=25+33=58
Answer:
5%
Step-by-step explanation:
To find the tax rate, take the amount of tax over the amount before tax
21.50/430
.05
Change this to percent form by multiplying by 100
5%
Answer:
1. There is a vertical shift.
Step-by-step explanation:
The component +60 translates the original function in the
direction. The operation is described by following formula:
(1)
Where:
- Original function.
- Resulting function.
- Vertical translation distance.
Since resulting function is a consequence of a translation in
direction, then
. Hence, correct answer is 1.
Answer:
The unit price for the 7.03 kg bag is about $1.78 per kg. The unit price for the 7.98 kg bag is about $1.83 per kg. The 7.03 kg is a better deal because you pay less per kg.
Step-by-step explanation:
1) To find the unit price, you need to find the price per unit. The unit here being kg. So, you need to divide the price by the number of units.
2) Here is this written out...
7.03 kg bag:
$12.53 / 7.03 kg = 1.78236130868 dollars per kg, or about $1.78 per kg
7.98 kg bag:
$14.64 / 7.98 kg = 1.83458646617 dollars per kg, or about $1.83 per kg
3) As you can see, if Joe purchases the 7.98 kg bag of dog food, he is paying more for every kg of dog food than if he were to purchase the 7.03 kg bag of dog food. This makes the 7.03 bag of dog food a better deal.
Hopefully this helps.