1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fofino [41]
4 years ago
10

camila is working two summer jobs,making $10 per hour lifeguarding and $6 per hour walking dogs. Camila worked 5 more hours life

guarding than hours dog walking. She earned a total of $114
Mathematics
1 answer:
lukranit [14]4 years ago
7 0

Answer:

The number of hours she walked dogs for =  4 hours

The number of hours she worked as a life guard  =  9 hours

Step-by-step explanation:

Here, the earning per hour as lifeguard = $ 10

The earning per hour for walking dogs = $ 6

Let us assume the number of hours she worked for walking dog = m hours

So, The hours she worked as life guard =  (m + 5) hours

Also, earning of Camilla for walking dog for m hours  = m x ( 1 hour income)

= m x ($6)  = 6 m

Earning of Camilla for working as a  guard for (m +5) hours

 = (m  +5 )x ( 1 hour income)  = (m +5) x ($ 10)

= 10  m +  50

Now, her TOTAL EARNING  = $114

⇒ Earning from walking dogs  + Life guard = $114

⇒ 6 m + 10 m  +  50 = 114

or, 1 6 m = 64

or, m = 64/16 =  4

or, m = 4 hours

Hence, the number of hours she walked dogs for =  4 hours

The number of hours she worked as a life guard  =  5 +4  = 9 hours

You might be interested in
Use the shell method to write and evaluate the definite integral that represents the volume of the solid generated by revolving
harina [27]

Answer:

The volume of the solid is 714.887 units³

Step-by-step explanation:

* Lets talk about the shell method

- The shell method is to finding the volume by decomposing

 a solid of revolution into cylindrical shells

- Consider a region in the plane that is divided into thin vertical

 rectangle

- If each vertical rectangle is revolved about the y-axis, we

 obtain a cylindrical shell, with the top and bottom removed.

- The resulting volume of the cylindrical shell is the surface area

  of the cylinder times the thickness of the cylinder

- The formula for the volume will be:  V = \int\limits^a_b {2\pi xf(x)} \, dx,

  where 2πx · f(x) is the surface area of the cylinder shell and

  dx is its thickness

* Lets solve the problem

∵ y = x^{\frac{5}{2}}

∵ The plane region is revolving about the y-axis

∵ y = 32 and x = 0

- Lets find the volume by the shell method

- The definite integral are x = 0 and the value of x when y = 32

- Lets find the value of x when y = 0

∵ y = x^{\frac{5}{2}}

∵ y = 32

∴ 32=x^{\frac{5}{2}}

- We will use this rule to find x, if x^{\frac{a}{b}}=c, then=== x=c^{\frac{b}{a}} , where c

 is a constant

∴ x=(32)^{\frac{2}{5}}=4

∴ The definite integral are x = 0 , x = 4

- Now we will use the rule

∵ V = \int\limits^a_b {2\pi}xf(x) \, dx

∵ y = f(x) = x^(5/2) , a = 4 , b = 0

∴ V=2\pi \int\limits^4_0 {x}.x^{\frac{5}{2}}\, dx

- simplify x(x^5/2) by adding their power

∴ V = 2\pi \int\limits^4_0 {x^{\frac{7}{2}}} \, dx

- The rule of integration of x^{n} is ==== \frac{x^{n+1}}{(n+1)}

∴ V = 2\pi \int\limits^4_0 {x^{\frac{9}{2}}} \, dx=2\pi[\frac{x^{\frac{9}{2}}}{\frac{9}{2}}] from x = 0 to x = 4

∴ V=2\pi[\frac{2}{9}x^{\frac{9}{2}}] from x = 0 to x = 4

- Substitute x = 4 and x = 0

∴ V=2\pi[\frac{2}{9}(4)^{\frac{9}{2}}-\frac{2}{9}(0)^{\frac{9}{2}}}]=2\pi[\frac{1024}{9}-0]

∴ V=\frac{2048}{9}\pi=714.887

* The volume of the solid is 714.887 units³

5 0
3 years ago
Starting with number 0 on my calculator, I do a calculation in five steps. At each step, I either add 1 or multiply by 2. What i
alisha [4.7K]

Answer:

assuming only positive integers, the answer is 1

Step-by-step explanation:

the smallest number that you can get by adding is:

  • start with 0
  • then add 1 = 1
  • add another 1 = 2
  • add another 1 = 3
  • add another 1 = 4
  • add another 1 = 5

but you can also multiply, and anything multiplied by 0 is 0:

  • start with 0
  • multiply by 2 = 0
  • multiply by 2 = 0
  • multiply by 2 = 0
  • multiply by 2 = 0
  • multiply by 2 = 0

The question does not say that we need to do any specific calculation, it only gives us 2 options and we can choose them as many times as we want.

5 0
3 years ago
Scientists have increased their ability to make observations beyond their own senses through the invention of specialized equipm
just olya [345]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

A is rather a strange choice. The tools are used as extensions of our  senses. That's all that technology has done. We still need to observe things for ourselves if we are to learn. I actually really do not know what this statement means. My answer reflects what I think is true. Our need to observe and think is not hindered.

B is never going to be true. We still have to test things out, even with the best tools that we have.

C: The exact opposite is true. Our knowledge of the universe has expanded beyond our belief with the better tools of technology that we have.

D: This is the opposite of C and is the answer.

5 0
3 years ago
What is the volume of the prism below
lesya [120]

Answer:

B. 196 units squared

Step-by-step explanation:

The formula of a prism is V = Bh

= (1/2 bh) h

=(1/2 x 7 x 14) x 4

= (3.5 x 14) x 4

=49 x 4

= 196 units squared

I haven't did these type of questions in a while, but i think my answer is correct. Hope it helps :)

5 0
3 years ago
Please help me!!!!!!!! :)​
nirvana33 [79]

Answer:

Step-by-step explanation:

the 30 year olds are more likely to pick chocolate as their favorite ice cream because the fraction of people who like chocolate is 14/20 where the other 3 are 4/20 and 2/20. this can be converted into percentages as well by multipling by 5. 70% of people who are in their 30s like chocolate opposed to the 20% and 10%.

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Jonathan rode 1.05 miles on Friday 1.5 miles on Saturday 1.25 miles on Monday and 1.1 miles on Tuesday. On which day did he ride
    7·1 answer
  • John rented a bike from carlos' bikes it costs $19 plus $4 per hour if john paid $35 how many hours did he rent the bike
    12·1 answer
  • What is 15 times 15 because I do not know
    10·2 answers
  • A wholesaler buys a pair of sunglasses for $5.50 each. He then marks up the wholesale cost 80% to create a retail price for his
    10·1 answer
  • Find the unit rate with the numbers 12 and one and one half
    7·1 answer
  • The numbers of dots in the four triangular arrays form a sequence...​
    14·1 answer
  • Solve the following quadratic equation by using the Quadratic Formula: X²+ 2x - 3
    15·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the complex number i^30?
    9·2 answers
  • It an exam pls help I’ll give brainiest:)
    6·1 answer
  • When the variable is on both sides of the equation, it must be isolated on one side, and it doesn't matter which
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!