1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elanso [62]
4 years ago
13

When does the graph of a quadratic function open up?open down?

Mathematics
1 answer:
EastWind [94]4 years ago
6 0

Answer:

1. >

2. <

Step-by-step explanation:

When a > 0, the graph opens upwards, or positively, because the way the line curves is determined by a.

When a < 0, the graph opens downwards, or negatively, for the same reason.

You might be interested in
Im confused <br><br><br> khan academy 8th grade
Anit [1.1K]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

hi! so the question is asking what h is when you input -18 for x, right?

inputing in this question means to substitute, meaning that in this equation, -18 will take the place of x!

  • let's see what the equation looks like now
  • h = 17 + \frac{-18}{6}
  • easy as that!

now let's do the math :)

  • because of PEMDAS, remember to do the fraction (dividing) first!
  • h = 17 + (-3)

we can change that to --> h = 17 - 3

h = 14

let me know if you're still confused!

7 0
2 years ago
Dan earns $42.75 per month working as a tutor. He worked as a tutor for 4 months. He also earned $52.45 walking dogs in the neig
vagabundo [1.1K]

Answer:

He subtracted incorrectly

Step-by-step explanation:

You multiply 42.75 x 4 and get 171. Then you add 171+52.45=223.45 and then you subtract 223.45-18=205.45 and then you multiply 223.45 x .3333 = 68.3265 or 68.33 (rounded)

7 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
4 years ago
Simplify (3^-2) ^4 what is it
Lana71 [14]

Answer:

1/6561

Step-by-step explanation:

3^-2 = 1/9

1/9^4 = 1/6561

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don’t understand this like at all help me out plssss
kykrilka [37]

Answer:

im pretty sure its reflection my teacher said it was

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 10% as a decimal point
    14·2 answers
  • A driver brings a car to a full stop in 2.0s. It’s acceleration is -11 m/s^2. How far did the car travel while braking
    11·2 answers
  • V=(5,-6)<br> Find -2v <br><br> A) (3,-8)<br> B) (7,-4)<br> C) (-10,12)<br> D) (10,-12)
    9·1 answer
  • What is the answer please help me please ?
    12·1 answer
  • Using the ratio of perfect squares method, what is square root of 14 rounded to the nearest hundredth? Do not use your calculato
    7·1 answer
  • I forgot how to do this problem can I get some help
    11·1 answer
  • Terrence had some baseball cards. He wanted to divide them into 5 equal groups. what expression describes how many baseball card
    11·1 answer
  • PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!
    15·2 answers
  • The line x = k intersects the graph of the parabola x = -2y^2 - 3y + 5 at exactly one point. What is k? Thank you! :)
    13·1 answer
  • What is the quotient of 62 divided by 5?<br> A. 10 r. 5<br> B. 12 r. 2<br> C. 13<br> D. 12 r. 4
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!