1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ki77a [65]
4 years ago
13

After the minerals are removed from the mine, the equipment will be sold for an estimated residual value of $60,000. The structu

res will be torn down. The mine is expected to produce 1,400,000 tons of ore. After the ore is removed, the land will revert back to the state of California. During 2021, Trevors extracted 210,000 tons of ore from the mine. What total amount would be charged to depletion of the mine and depreciation of the mining equipment and structures for 2021, assuming that Trevors uses the units-of-production method for both depletion and depreciation? (Round your final calculations to the nearest whole thousand dollars.)
Business
1 answer:
larisa86 [58]4 years ago
8 0

Answer:

The total amount  to be charged = $(2520000+45000+36000)=$2601000.

Explanation:

Depletion of mineral mine:    

Purchase price = $12000000

For the development cost = $4800000

Total cost = $16800000

Expected production = $1400000

Cost per unit of activity = $(16800000/1400000) = $12

Activity during 2018 = 210000

Depletion = 210000*$12 = $2520000 .

   

For the depreciation of mining equipment:    

Purchase price = $360000

Less: Residual value = $60000

Depreciable value = $300000

Expected production = $1400000

Cost per unit of activity = $(300000/1400000) = $0.214286

Activity during 2018 = 210000

Depreciation = 210000*$0.214286 = $45000

   

For the depreciation of Structures:    

Cost per unit of activity  = $240000

Expected production = $1400000

Cost per unit of activity = $(240000/1400000) = $0.171429

Activity during 2018 = 210000

Depreciation = 210000*$0.171429 = $36000.

   

The total amount  to be charged = $(2520000+45000+36000)=$2601000.

You might be interested in
Which financial statement tells you the value of the assets the company owns and the liabilities a company owes?.
Pavel [41]

Answer:

Balance Sheet

Explanation:

The balance sheet is a financial statement that shows a companies assets, liabilities, and shareholder equity.

4 0
2 years ago
Disposable personal income is the income that a. households have left after paying taxes and non-tax payments to the government.
Margaret [11]

Answer:

The correct answer is letter "C": households and noncorporate businesses have left after paying taxes and non-tax payments to the government.

Explanation:

The disposable income is the money left by a person or organization after paying all taxes. Some deductions that can impact the amount of disposable income are deductions on jobs for such things as health insurance. The disposable income is the net amount earned in people's paychecks. for the government, disposable income is non-tax money.

7 0
3 years ago
Which of the following is not needed to calculate simple interest?
kvasek [131]
Down payment - Apex ;)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which system specifically facilitates the automation and management of business processes? yield management system crowd sourcin
Lina20 [59]

Workflow management system.

Workflow management systems provide a framework for set up, performance, and monitoring of specific tasks.

7 0
3 years ago
Because of the __________, the united states does indeed have a(n) __________. income tax, progressive tax system income tax, re
Lynna [10]

income tax, progressive tax system income tax

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lists three of the most important factors that should be considered when designing a web site
    12·1 answer
  • Create a Painting class that holds the painting title, artist name, and value. All Paintings are valued at $400 unless they are
    6·1 answer
  • o decide whether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs ​$80. A season ski pass costs ​$450. The skier would have t
    9·1 answer
  • Question 3 of 10
    12·1 answer
  • Jason just joined a new gym and signed up for a one-year membership. Membership fees can be paid in 12 monthly payments of $50,
    12·1 answer
  • Which of the statements is true regarding advertising? Perfectly competitive firms have the strongest incentive to advertise. Ad
    12·1 answer
  • Jacob Smith overheard that Joe Dunn was blowing the whistle on managers at XYZ Company and that a full story would appear in Sun
    13·1 answer
  • What tends to happen to earnings as a person becomes more educated?
    11·1 answer
  • Jessica is considering putting $50 into a money market account that pays a 4 percent annual interest rate. It will take year(s)
    9·1 answer
  • One of the biggest dangers concerning the manipulation of our natural needs by advertisers is with ______.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!