Answer:
$186.86
Step-by-step explanation:
<u>4 eggs cost:</u>
1 dollar per dozen (12 eggs), so by unitary method (ratios), we can find cost of 4 eggs. Shown below:

So, 4 eggs cost $0.33 approx
<u>12 lb. flour cost:</u>
2.50 dollar per pound, so 12 pounds would simply cost:
2.5 * 12 = $30
<u>14 lb of sugar cost:</u>
4.50 dollar per pound means 14 pounds would cost:
4.5 * 14 = $63
<u>2 ready-made edible flowers cost:</u>
5 cents for each flower means 2 flowers would cost:
5 cent = 0.05 dollars
0.05 * 2 = $0.10
We add all up to find cost of 1 cake. Shown below:
Cost of 1 cake = $0.33 + $30 + $63 + $0.10 = $93.43
Cost of 2 cakes = $93.43 * 2 = $186.86
The question is incomplete
Answer: doug has 16 cards
Step-by-step explanation: 12+4=16
Give brainliest if it help :)
Answer:
7x -14=35 add 14 on both sides
7x= 49 then, divide 7 on the whole equation
<u>x=7</u>
Answer:
the original price is $7.89
the price on sale is $6.44
i hope this helps
Step-by-step explanation:
divide $12.88 by 2 to get the price of one of those comic books on sale which gives you $6.44
if you want the original price you just add $1.45 to $6.44 and then thats the price before the sale.