1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
8

Given the following perfect square trinomial, fill in the missing term. x^2 - 6x + __

Mathematics
1 answer:
lukranit [14]3 years ago
7 0
For
ax^2+bx+c
if a=1 then
take 1/2 of b then square it, that will be c in the perfect square trionomial

1x^2-6x+c
a=1
b=-6
so
-6/2=-3, (-3)^2=9
c=9



x^2-6x+9
which factors to
(x-3)^2
You might be interested in
In the past month, Amy rented 7 video games and 4 DVDs. The rental price for each video game was $3.30. The rental price for eac
Lera25 [3.4K]

Answer:

$39.90

Step-by-step explanation:

if each video game cost $3.30, and she rented 7, then you multiply $3.30 by 7, to get $21.10, and if each DVD was $4.20, and she rented 4, then its $4.20x4= $16.80

after that you just add the two total costs together, which is $23.10+$16.80=$39.90

8 0
3 years ago
Solve |4 - 2x| = |3x + 2|.
Vladimir79 [104]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Look at the picture below that is the question
love history [14]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 0.24 numbers in two equivalent forms
zheka24 [161]
24/100 and 6/25 is are some of the equivalent form
8 0
2 years ago
Using the data in the table,what is the cost of 3 apples?
anastassius [24]

Answer:you add anmd subtract

Step-by-step explanation:

the answer is 3 to 4

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify 3(3x-1)^2=21
    11·2 answers
  • Identify all the points that would lie on the line y=14x+4 . Answer Choices (8, 6) (-8, 5) (-16, 0) (-20, 1)
    11·1 answer
  • Use three of the numbers 3,4,5,12, or 15 to complete the number sentence. Do not use any number more than once. ( _____ - _____
    9·1 answer
  • Mary and Roberto go to the movies. They buy a large popcorn for $8.50, and two medium sodas for $4.25. How much did they spend a
    15·1 answer
  • Please help me with the problem below thanks
    15·1 answer
  • On Saturday, there were seven people chosen at random to fill out a survey about how much time they spend each week on the tread
    7·1 answer
  • Anas bought a board game that was $28. He had to pay an additional $1.54 in sales tax. What is the tax rate he payed?
    10·2 answers
  • Find the unit rate- someone plzzz help me and hurryyyyy
    14·1 answer
  • 5/3x-4/3x-1=8 solve please
    6·1 answer
  • What is the euclidean distance between x(3,2,5) and y(2,3,3) in three dimensional space?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!