1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wariber [46]
3 years ago
10

What is the solution to x 3 + x 2 ≤ 10x – 8? {–4, 1, 2} (–ꝏ, –4] (–ꝏ, –4) U [1, 2] (–ꝏ, –4] U [1, 2]

Mathematics
1 answer:
alisha [4.7K]3 years ago
3 0

Answer:

(–ꝏ, –4] U [1, 2] or D

Step-by-step explanation:

Answer for edgenuity

You might be interested in
Solve for y Please help I need a tip
Gwar [14]

Answer:

y = 4

Step-by-step explanation:

Step 1: Write equation

9/4y - 12 = 1/4y - 4

Step 2: Solve for <em>y</em>

  1. Subtract 1/4y on both sides: 8/4y - 12 = -4
  2. Simplify: 2y - 12 = -4
  3. Add 12 to both sides: 2y = 8
  4. Divide both sides by 2: y = 4

Step 3: Check

<em>Plug in x to verify it's a solution.</em>

9/4(4) - 12 = 1/4(4) - 4

9 - 12 = 1 - 4

-3 = -3

4 0
3 years ago
I just want to make sure this is accurate!! Thanks
egoroff_w [7]

Answer:

Looks good to me!

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT!!! SOMEONE HELP
Klio2033 [76]

Answer:78% countries

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELP PLEASE
gladu [14]

Answer:

Carmen bought 5 pounds of coffee

Step-by-step explanation:

The cost of buying coffee is $8.44 per pound. Let us assume she bought x pound of coffee, this means that she spent $8.44x on coffee.

She went to the coffee store with $80 gift card and left with $37.80, this means that after spending $8.44x from the initial $80, she had $37.80. To find the number of pounds she bought, we are to use the following equation:

80 - 8.44x = 37.80

8.44x = 80 - 37.80

8.44x = 42.2

x = 42.2/ 8.44 = 5

x = 5 pounds.

Carmen bought 5 pounds of coffee

3 0
3 years ago
What is the distance between -6 and -3 on a number line?
Ira Lisetskai [31]
I think it's 3 but idk I'm not good at math
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • David hikes 2 ¼ miles in ½ an hour at this rate, how long will it take him to walk 18 miles?
    13·1 answer
  • Leanne multiplied 8x4.3 and got 32.24
    7·2 answers
  • If f(x)=-2x+8 determine the value of y for each x value 7,8,9
    14·1 answer
  • if an area can be washed at a rate of 4,900 cm2/ minute, how many square inches can be washed per hour?
    11·1 answer
  • Write a word problem for this equation $2 x n = $18
    8·1 answer
  • What is g(x)?????????????
    12·1 answer
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • Could someone please help... offering Brainliest!
    8·1 answer
  • Given triangle ABC and A’B’C’, find the scale of factor and the center of dilation.
    5·1 answer
  • Use the following number line to determine if the expressions are true or false.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!