1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
3 years ago
6

Suppose an x-y axis is superimposed on the map with its origin at Des Moines, Iowa. also suppose a cold front is passing through

the US at noon having shaped roughly like a parabola with its vertex at Des Moines, Iowa ad a vertical stretch/ shrink factor of 1/20 if the independent varaible is measured in hundreds of miles. What type of function are you working with. How do you know? Is the leading coefficient positive or negative? how do you know?

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]3 years ago
5 0
Based on the figure and the problem, the cold front is in the shape of a parabola. Therefore, the function is of second degree or a quadratic function. Since the graph of the parabola is curved upwards and its degree is 2 which is even, the leading coefficient is positive.
You might be interested in
Max invests some money in a savings bond.
Mars2501 [29]

Answer:

£5650

Step-by-step explanation:

The money max invested in the saving bond = x

After one year the intrest will be 2% of x

Amount = £5763

Amount = Principcal + Interest

= £5763 = x + 2% multiplied x

£5763 = x + 2x/100

= 50x/50 + x/50 = 5763

= 51x/50 = £5763

51x = 5763x50

51x = 288, 150

x = 288,150/51

x = 5650

So the money max invested = £5650

7 0
3 years ago
Write 77.5% as a fraction in simplest form.
stira [4]
31/40 is it in a fraction
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marlene has 5 pink ribbons, 1 blue ribbon, and 4 purple ribbons in a box. She will randomly choose 1 bow from the box.
Naddika [18.5K]
Hi how is your day I think the answe is 4
5 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASEEE Angle M' is the result of its pre-image, angle sliding horizontally in a direction and vertically in a direction.
Kobotan [32]

Answer:

angle M

horizontally in a positive

vertically in a positive

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me fast please.<br>What are the advantages and disadvantages of using a double-bar graph?
    7·2 answers
  • A rectangle is 6yards longer than it is wide. Find the dimensions of the rectangle if it’s area is 187 square yards
    7·1 answer
  • HSDhDfhDhDcgjdjdjzffnzfggnDdt
    15·1 answer
  • Someone please come fast
    5·1 answer
  • Lowkey forgot how to do this so I’m stuck._.
    6·2 answers
  • On a protractor there are two scales read 1 scale to find 44 what is the measure on the scale
    14·1 answer
  • This is one of the least few I promise.
    8·1 answer
  • Find the interquartile range of the data displayed in the<br> box plot shown.
    5·2 answers
  • 57 divided by 2 [with a remainder]
    6·1 answer
  • On a piece of paper, graph y = - 2x - 3. Then determine which
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!