1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bumek [7]
3 years ago
5

13) -3x - 4y = 8-4x - 3y=6​

Mathematics
1 answer:
Dvinal [7]3 years ago
6 0

Answer:

x = 0, y = -2

Step-by-step explanation:

-3x - 4y = 8  (1)

-4x - 3y=6​ (2)

Multiply (1) by -4 and (2) by -3, we have:

12x + 16y = - 32  (3)

12x + 9y= -18​ (4)

Subtract (4) from (3), we have:

(12x + 16y) - (12x + 9y) = - 32  - (-18)

<=> 7y = - 14

=> y = - 2

Replace y with - 2 in (3), we have x = 0

You might be interested in
Two six-sided fair dice are rolled simultaneously. The probability that the sum of the two numbers rolled is greater than 3, giv
Nezavi [6.7K]
A) Possible outcomes are ...
  (1, 3), (1, 4), (2, 2), (2, 3), (3, 1), (3, 2), (4, 1)
for a total of 7 out of 36 outcomes that match your requirements.
  p(3 < sum ≤ 5) = 7/36

B) Possible outcomes are ...
  (6, 1), (6, 3), (6, 5), (1, 6), (3, 6), (5, 6)
for a total of 6 out of 36 outcomes that match your requirements.
  p(6 and odd) = 6/36 = 1/6
4 0
3 years ago
Suppose that 5 t shirts cost $55 what's the unit rate?
Setler [38]
$55 / 5 =$11

unit rate $11

answer
$11 per shirt
7 0
3 years ago
A man tied a rope to the top of a tree, which is 'x' m tall. The other end of the rope was tied to
Monica [59]

Answer:

(x+16)^2=20^2+x^2

Step-by-step explanation:

Given there was no bending of the tree, the Pitagorean Theory would help finding the value of the trees hight.

x^2+32x+16^2=400+x^2

32x=(20-16)×(20+16)

x=144/32

x=4m and 50cm

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shirley picked out a kite for $3.50. If she gave the family a ten dollar bill, what is the fewest number of bills and coins that
Aleonysh [2.5K]

Answer:

6.50

Step-by-step explanation:

$10.00-$3.50=$6.50

4 0
3 years ago
Qualitative data are made up of words rather than numbers. Because of this, analyzing the data is _____________. (Select all tha
MAVERICK [17]

Answer: 6328723894

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which equation is NOT true?
    10·1 answer
  • Which set of numbers could represent the lengths of the sides of a right triangle?
    7·2 answers
  • You are given the following equation. 16x2 + 25y2 = 400 (a) Find dy / dx by implicit differentiation. dy / dx = Correct: Your an
    11·1 answer
  • What is the value of x?
    15·2 answers
  • 1 + 16 = distance squared
    14·2 answers
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • If there are 180 members of the 8th-grade class, what percent preferred either the museum or the sports complex?
    7·2 answers
  • Which is the product of and 9?<br> A 54<br> B) 27<br> C 18<br> D) 6<br> He uses
    8·1 answer
  • Which best describes the error in finding the area of the triangle?
    12·1 answer
  • Translate the sentence into an inequality. Eight times the sum of a number and 27 is at most "-15." Use the variable y for the u
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!