1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anvisha [2.4K]
3 years ago
5

A rabbit population doubles every 6 weeks. There are currently 9 rabbits in a restricted area. If represents the time, in weeks,

and () is the population of rabbits, about how many rabbits will there be in 112 days? Round to the nearest whole number.
Mathematics
1 answer:
Hatshy [7]3 years ago
8 0

Oof actually IDK the answer. I can't figure it out. I got the answer 1,344 but I'm sure that's not right. I'm so sorry! :(

You might be interested in
The right triangle on the right is a scaled
Whitepunk [10]

Answer:

The scale factor is 3.5

6 0
2 years ago
Help idk I don’t understand please ASAP
Pachacha [2.7K]

Answer:

x = 200/3

Step-by-step explanation:

Apply Thales theorem, we have:

80/(2x) = 60/27

Let's simplify both sides:

40/x = 20/9

or

x/40 = 9/20

Multiplying both sides by 40, we have:

(40/40)x = (20/9)*40

Let's simplify one more time:

x = (20*40)/(9)

or

x = 200/3

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 51,988 rounded to the nearest ten thousand
Bond [772]
50,000 because if the number is lower than 5 than you round down and thing higher than 5 is rounded up
7 0
3 years ago
Divide 82 in the ratio 1:3<br><br> will give brainliest to whoever answers first
Hatshy [7]

Answer:

20.5 : 61.5

Step-by-step explanation:

1:3

1 + 3 = 4

82 ÷ 4 = 20.5

ratio of 1:3

1 × 20.5 = 20.5

3 × 20.5 = 61.5

20.5 : 61.5

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Table of values for y=2x^2-2x
Pachacha [2.7K]

Answer:

x= -2, -1, 0, 1, 2\\y= 12, 4,0,0,4

Step-by-step explanation:

let me know if this is right please :(

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A typical marathon is 26.2 miles. Allan averages 12 kilometers per 1 hour when running in marathons. How long does it take for A
    5·1 answer
  • What is the solution to the system of equations?
    9·1 answer
  • If you spin a spinner with eight equal sections numbered (1 through 8), find P(factor of 6).
    6·1 answer
  • A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
    13·1 answer
  • 33% of what number is 1.45
    7·2 answers
  • 391.675 in expanded form
    6·2 answers
  • Students in Miss Moseley's fourth grade class are learning multiplication, and they demonstrate mastery by passing assessments.
    8·1 answer
  • Kevin just bought a refrigerator for 469. He paid 140.60 in a down payment and will pay the rest in equal installments. How much
    9·1 answer
  • A cone has a radius of 1.2 and a height of 2.9 inches. What is the volume, to the nearest tenth of a cubic inch, of the cone?. E
    10·1 answer
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!