1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
2 years ago
12

A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate

for each pack , the compare ) show your work
Mathematics
1 answer:
vredina [299]2 years ago
4 0
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
You might be interested in
In a manufacturing process that laminates several ceramic layers, 1% of the assembles are defective. Assume that the assemblies
Setler79 [48]
There are several information's already given in the question. based on those information's, the answer can be easily deduced.

a. It is already given that 1% are defective. It is required to find the number that is needed to be checked to get 5 defective products.
Then
1% of X = 5
0.01X = 5
x = 5/0.01
   = 500

b. <span>σ = square root [(<span><span><span><span>n^2</span>−1)/</span>12]
       = square root [(250000 - 1)/12]
       = square root [249999/12]
       = square root (20833.25)
       = 144.34
       = 144
I hope the procedure is clear enough for you to understand. I also hope that this is the answer that you were looking for and the answer has actually come to your desired help.</span></span></span>
6 0
3 years ago
Bella used 2/9 of a paper pack, or 72 pieces. How many pieces of paper were there to start with?
prisoha [69]

Hello!

First, we need to find the unit rate.

72 divided by 2 = 36.

36 x 9 = 324.

There were 324 pieces of paper to start with.

Hope this helps, ~Pooch ♥

6 0
3 years ago
What is the slope of the line that passes through the points (10,-6) and (8, -16)?
gulaghasi [49]

Answer:

y = 5x -56

Step-by-step explanation:

Delta y over Delta x for slope. Plug in x = 0 for y int.

y = 5(0) -56

y = -56

8 0
3 years ago
The price of a dvd is $24.00 plus 8% sales tax
hram777 [196]

Answer:

25.92

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The Jackson's dinner cost $125. They left $21.25 as a tip. What was the percentage of the tip? Please explain and help me! THANK
fiasKO [112]

Answer:

17%

Step-by-step explanation:

to find the percentage of something, you have to fill out the following formula:

x/100 = 21.25/125. Basically that is saying that some percent out of 100 is equal to 21.25 out of 125. To solve that, you have to cross multiply:

125x = 2125

then you have to divide, to single out x:

the answer is 17

so it is 17%

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the name of the angle A)<br> Please explain
    14·1 answer
  • A rectangular floor is 7 yards long and 3 yards wide. What is the area of the floor in square feet?
    12·2 answers
  • T B'(4, -8) was transformed using the translation (x - 2, y + 3). What were the coordinates of B?
    14·1 answer
  • X^3-2x^2+5x-10=0<br> how do you solve or factor this polynomial?
    15·1 answer
  • 270 people attend a play. 2/3 of the people bought their tickets in advance. How many did not buy their tickets in advance?
    15·2 answers
  • What is the domain of the given function?
    9·1 answer
  • Please help Algebra . ASAP
    14·1 answer
  • Https://brainly.com/question/23859122
    15·1 answer
  • Hank had 234 acres of land. He decided to split up the land into 9 equal sections, so he could live on one and sell the others.
    14·1 answer
  • 2. Find two equivalent ratios of the following ratios: a) 27 : 9 b) 7 : 35
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!