1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
3 years ago
15

Costs in beginning work in process inventory was $4,500 and $37,800 in costs were added during the period inder the weighed aver

age method if there are 7,050 equivalent the cost per equivalent unit id__
Business
1 answer:
Umnica [9.8K]3 years ago
3 0

Answer:

equivalent cost per unit $6

Explanation:

under the weighted average method we calcualte the equivalent unit cost by adding both, the beginning WIP inventory and the cost added during the period:

$4,500 + $37,800 = $42,300

Then we divide over the equivalent units:

$42,300 / 7,050 units = $6

You might be interested in
Grays Company has inventory of 16 units at a cost of $11 each on August 1. On August 3, it purchased 26 units at $10 each. 18 un
Lelechka [254]

Answer:

Cost of goods sold is $196

Explanation:

Using FIFO inventory sold are valued at the price of the most earliest stock in inventory.

The 16 units would be valued at $11 per one while the remaining 2 units would be valued at price of the purchase made on August 3 which cost $10 each

costs of goods sold=($11*16)+($10*2)

                                =$176+$20=$196

The costs of goods sold would be $196 if FIFO method of inventory valuation is used

6 0
3 years ago
What is protocol data​
vfiekz [6]

I HOPE IT WILL HELP YOU.

Thank you.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The current rates for an 80/20 mortgages are 4.15% for the first mortgages and 9.75% for the second mortgage. On a $200,000 30 y
olganol [36]

Answer: The actual rate of the mortgage is 5.27%.

Since we're taking two mortgages for a total of $200,000 for 30 years, we can find the actual rate of the mortgage by finding the weighted average of the two rates. The weights in this case will be the proportion of loan taken at each rate

We have

Rates       Weights      Rates * Weights

4.15            0.80     4.15 * 0.80 = 3.32

9.75             0.20    9.75 * 0.20 = 1.95      

Total                                             5.27%  

5 0
3 years ago
Journalize the December 31 adjusting entry required if the amount of unearned fees at the end of the year is $12,530. Refer to t
BlackZzzverrR [31]

Answer:

Dr Unearned fees $24,510

Cr Fees earned $24,510

Explanation:

Preparation of the December 31 adjusting entry required

Based on the information given if the balance shown in the unearned fees account was the amount of $37,040 before adjustment at the end of the year which means that if the amount of unearned fees at the end of the year is the amount of $12,530 the December 31 adjusting entry required will be :

Dr Unearned fees $24,510

Cr Fees earned $24,510

($37,040-$12,530)

7 0
3 years ago
Foster Manufacturing uses a job order cost accounting system. On April 1, the company has Work in Process Inventory of $7,600 an
Andrej [43]

Answer:

<u>Foster Manufacturing </u>

<u>Journal Entries</u>

<u>Sr. No                       Particulars                       Debit           Credit</u>

1                    Work in Process Job No. 221        1200

                    Work in Process Job No. 222      1700

                   Work in Process Job No. 223       2400

                    Work in Process Job No. 224      2600

         Factory Overhead  Indirect Materials      600

                              Materials Inventory                                  8500

Materials Requisitioned to specific jobs work in process inventory.

2. Direct Labor    Work in Process Job No. 221        1600

     Direct Labor  Work in Process Job No. 222      2200

  Direct Labor    Work in Process Job No. 223       2900

    Direct Labor Work in Process Job No. 224      2800

                                                   Indirect Labor      400

                                      Payroll                                               9500

                                         Factory OverheadControl               400

Direct Labor used for specific jobs.

3.          Work in Process Job No. 221              1120

                    Work in Process Job No. 222      1540

                   Work in Process Job No. 223       2030

                    Work in Process Job No. 224      1960  

                         Manufacturing Overheads                            6930

Manufacturing Overheads applied to specific jobs at the rate of 70%.

4.     Finished Goods Inventory          $ 7940

      Opening   Work in Process Job No. 221                       3600

         Work in Process Job No. 221 Materials                     1200

         Work in Process Job No. 221 Direct Labor               1600

         Work in Process Job No. 221 MOH                          1540

Job 221 completed and transferred to finished goods.

                   

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A manager who possesses knowledge of the process, equipment, and potential problems of an industry would possess what type of ma
    12·1 answer
  • Navigator sells GPS trackers for $50 each. It expects sales of 5,000 units in quarter 1 and a 5% increase each subsequent quarte
    10·1 answer
  • Ellen has entered all of her monthly expenses. She needs to create a formula that will deduct her monthly expenses from her mont
    5·1 answer
  • An opportunity cost: Multiple Choice Is an unavoidable cost because it remains the same regardless of the alternativ
    9·1 answer
  • Weekly demand for private label washing machines at Arcelik, a Turkish department store chain, is normally distributed with a me
    11·1 answer
  • Near the end of 2018, Byron realizes that he has a net short-term capital loss of $13,000 for the year. Byron has taxable income
    5·1 answer
  • Sailmaster makes high-performance sails for competitive windsurfers. Below is information about the inputs and outputs for one m
    12·1 answer
  • Give me atleast 2 question about mice industry
    13·2 answers
  • What does CPI stand for and what is it used to measure?​
    7·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIST!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!