1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
4 years ago
15

Costs in beginning work in process inventory was $4,500 and $37,800 in costs were added during the period inder the weighed aver

age method if there are 7,050 equivalent the cost per equivalent unit id__
Business
1 answer:
Umnica [9.8K]4 years ago
3 0

Answer:

equivalent cost per unit $6

Explanation:

under the weighted average method we calcualte the equivalent unit cost by adding both, the beginning WIP inventory and the cost added during the period:

$4,500 + $37,800 = $42,300

Then we divide over the equivalent units:

$42,300 / 7,050 units = $6

You might be interested in
In case of an emergency, once you or someone already on the scene has contacted 9-1-1, the next thing to do is: A) Move them to
Lostsunrise [7]
D check for a heartbeat
4 0
3 years ago
The first step of the financial planning process is to: A. develop financial goals. B. implement the financial plan. C. analyze
Serga [27]
The answer is C. analyze your current personal and financial situation
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bank has $8,000 in deposits and $6,000 in loans. it has loaned out all it can given the reserve requirement. it follows that t
True [87]
<span>The reserve requirement, which is also referred to as the cash reserve ratio, is 25 percent. This is calculated by subtracting the $6,000 loaned out from the bank's $8,000 in deposits, yielding a reserve of $2,000. The reserve requirement is calculated by dividing $2,000 by $8,000.</span>
4 0
3 years ago
SELECT ALL THAT APPLY
chubhunter [2.5K]

income tax

traffic tickets


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is broad​ averaging, and what consequences can it have on​ costs?
mrs_skeptik [129]
 What is broad​ averaging, and what consequences can it have on​ costs? Broad averaging is when a company or organization spreads the cost of resources across different objects to help the individual products or services stay equal. When a company does this they are assigning the costs of resources uniformly to cost objects. Broad averaging directly relates to costs because they can mislead an organizations data reports by spreading out the costs inappropriately. <span>
</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the case of Demed Inc.: Demed Inc. has 9% annual coupon bonds that are callable and have 18 years left until maturity.
    15·1 answer
  • A refrigerator is priced at $1,250. There are two options offered to reduce the price: either a 25% discount off the price
    12·1 answer
  • A firm's marginal cost curve Group of answer choices always has a positive slope. always intersects its average cost curve at it
    5·1 answer
  • In 2018, a marketing manager for New Balance’s Minimus golf shoe needs to forecast sales through 2020. She begins with the known
    9·1 answer
  • Each day, Tasty Tortilla Company incurs total costs of $8,000 to process flour into tortillas. The company can then sell the tor
    5·1 answer
  • Why is the serving size on the nutrition facts panel important?
    11·1 answer
  • A company's board of directors votes to declare a cash dividend of $.75 per share of common stock. The company has 15,000 shares
    15·1 answer
  • Allen deposits $2,000 in his local bank. He earns 2 percent interest each year on his deposit. Jessica borrows $1,000 from the s
    6·2 answers
  • Anyone want to talk im bored
    10·2 answers
  • An analyst obtains a market quote for the two-year forward rate two years from now. to derive the next point on a theoretical an
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!