1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
3 years ago
15

Costs in beginning work in process inventory was $4,500 and $37,800 in costs were added during the period inder the weighed aver

age method if there are 7,050 equivalent the cost per equivalent unit id__
Business
1 answer:
Umnica [9.8K]3 years ago
3 0

Answer:

equivalent cost per unit $6

Explanation:

under the weighted average method we calcualte the equivalent unit cost by adding both, the beginning WIP inventory and the cost added during the period:

$4,500 + $37,800 = $42,300

Then we divide over the equivalent units:

$42,300 / 7,050 units = $6

You might be interested in
In your opinion, what is the riskiest stage of new product development?
galben [10]

Answer:

probably quality

Explanation:

if it's a bad quality I wouldn't buy and if its not animal cruelty free

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is management and leadership​
murzikaleks [220]

Answer:

Management consists of controlling a group or a set of entities to accomplish a goal. Leadership refers to an individual's ability to influence, motivate, and enable others to contribute toward organizational success. Influence and inspiration separate leaders from managers, not power and control.

Explanation:

Hope this helps...

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Driving consists of a ______________ process that is used hundreds of times per mile traveled
abruzzese [7]

Driving consists of a <u>"decision making" </u>process that is used hundreds of times per mile traveled .


Driving a commercial vehicle requires your complete consideration since it is a decision-making process.

These decisions turn out to be second nature as an individual has all the more driving background.  

While working a commercial vehicle, the driver must settle on the right choice in a brief instant. Inability to settle on the right choice can put the motoring open and the business driver in danger of damage or demise.


6 0
3 years ago
What is an incentive
Anit [1.1K]
A thing that motivates or encourages someone to do something
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Innove Tech is a technological firm that wants to build a global service delivery system. It has consulted a larger firm, Ziff C
GarryVolchara [31]

Answer:

Acquisition cost.

Explanation:

When Innove Tech is obtaining the technology from Ziff Corp.they are incurring acquisition cost.

Acquisition cost is the cost incurred for obtaining a property or asset including shipping, installation, taxes, customer fees, and testing.

The total cost of acquisition is what will be recorded as the book value.

For example if a software is purchased for $200,000. Installation and training cost is $30,000, the book value recorded for the software will be $230,000.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Think of three example from your own experience, and explain how they demonstrate the concept of diminishing marginal utility.
    8·1 answer
  • 1.Which might NOT be an option for increasing your present income?
    6·1 answer
  • Our entrepreneur in problem 4 above is trying to set up a well-organized office filling system that will make it easier (and les
    15·1 answer
  • If the purchase and sale of a currently illegal drug (for example, marijuana) were decriminalized, economists would expect:
    14·1 answer
  • Barker Company paid cash to purchase two identical inventory items. The first purchase cost $18.00 cash and the second cost $20.
    7·1 answer
  • How do safe investments usually have a lower rate of return than riskier ones?
    15·2 answers
  • *
    12·1 answer
  • Compare and Contrast the four current perspectives of organizational effectiveness.
    8·1 answer
  • The balance in the unearned fees account, before adjustment at the end of the year, is $14,530. Journalize the adjusting entry r
    12·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!