1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
7

If y=-16 when x=4 find x when y=48

Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]3 years ago
8 0

Answer:

x= -12

Step-by-step explanation:

Assuming this is a direct variation

y = kx

When y = -16 x =4  we can find k

-16 = k*4

Divide each side by 4

-16/4 = 4k/4

-4 =k

So

y = -4k

Y = 48

48 = -4x

Divide each side by -4

48/-4 = -4x/-4

-12 =x

You might be interested in
9 * 9 ^ 2 x + 3 equal 27 * 3 ^ x - 2​
Amiraneli [1.4K]

3^2*3^2 (2x+3)=3^2+4x+6=3^4x+8

3^3*3^x-2=3^x+1

4x+8=x+1

3x=-7

x=-7/3

6 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
What is the solution to |x + 2| &lt; 1?
Katyanochek1 [597]

Answer:

-3 <x <-1

Step-by-step explanation:

|x + 2| < 1

There are two solutions, one positive and one negative ( remember to flip the inequality for the negative)

x+2 <1    and  x+2 > -1

Subtract 2 from each side

x+2-2 < 1-2  and  x+2-2 > -1-2

x < -1      and       x >-3

-3 <x <-1

8 0
2 years ago
I had $20.00 My Mom gave me $10.00. My Dad Gave me $50.00 My Aunt &amp; Uncle gave me $100.00. I had another $5.00. How much did
seropon [69]

Answer:

you have $185 in total unless the aunt and uncle gave you 100 each, then your answer would be $285

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the proportion 
Nikolay [14]
K= 4 because 8-4= 5. Therefore K= 4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Paul is four times as old as his brother.In six years time Paul will be eighteen. How old will his brother be in six years time?
    10·1 answer
  • What is the pattern 4, 7, 12, 19, 21
    8·1 answer
  • What is 5 x 6/9 as a mixed number
    10·2 answers
  • Find the number of permutations in the word circus.
    13·2 answers
  • Write 2 1/4<br> as an improper fraction.
    5·1 answer
  • Please answer ASAP. will give brainliest
    10·1 answer
  • Divide 3983 /4 give quotient and remainder
    14·1 answer
  • I put a picture of the question but I am confused on how to find the value of x.If you could provide a explanation that would be
    8·2 answers
  • Helppppppppppppppppppppppppppppppmeeeeeeeeeeee
    7·2 answers
  • I need help plsss
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!