1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alecsey [184]
3 years ago
9

Which statements describe the function f(x)=2x+24/x^2+4x-96? Check all that apply.

Mathematics
2 answers:
Lina20 [59]3 years ago
4 0

Answer: 1,3,4

Step-by-step explanation:

katrin [286]3 years ago
4 0

Answer:

1-    f(x) has a vertical asymptote at x = 8.

3-    f(x) has a hole at x = –12.

4-    f(x) has a horizontal asymptote at y = 0.

e2020

You might be interested in
A lumber yard has five different lengths of 2 by 4 boards. Based on cost per linear foot, which is the best deal available on 2
ExtremeBDS [4]

Complete Question:

Here is the complete question:

<em>A lumber yard has five different lengths of 2 by 4 boards. Based on cost per linear foot, which is the best deal available on 2 by 4 boards at this lumber yard?</em>

<em>2 × 4 BOARD PRICES </em>

<em>8 foot board for $2.95 </em>

<em>10 foot board for $3.15 </em>

<em>12 foot board for $4.10 </em>

<em>16 foot board for $5.80 </em>

<em>20 foot board for $6.95</em>

Step-by-step explanation:

  • 8 foot board for $2.95

         \frac{2.95}{8}= 0.36875

  • 10 foot board for $3.15

        \:\frac{3.15}{10}=0.315

  • 12 foot board for $4.10

        \frac{4.1}{12}=0.341

  • 16 foot board for $5.80

        \frac{5.8}{16}= 0.3625

  • 20 foot board for $6.95

        \frac{6.95}{20}= 0.3475

Therefore, <em>10 foot board for $3.15</em><em>  </em>is the best deal available on 2 by 4 boards at this lumber yard. It means  you should be able to get 1 board for $0.315 when you buy 10 boards.

3 0
3 years ago
Jeremy bought 3.2 pounds of potatoes, 2.3 pounds of oranges, and 2.7 pounds of onions. How many pounds does his purchase weigh?
stepladder [879]
His purchase weighed a total of 8.2 pounds.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine whether the random variable is discrete or continuous. In each​ case, state the possible values of the random variable
Slav-nsk [51]

Answer:

a) Discrete Variable

b) Continuous Variable

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Discrete and Continuous:

  • Discrete data are the data whose value can be expressed in whole number. They cannot take all the values within an interval.
  • Discrete variables are usually counted than measured.
  • Continuous variable can be expressed in the form of decimals. They can take any value within an interval.
  • Continuous variables are usually measured than counted.

​(a) The number of free dash throw attempts before the first shot is made. ​

Since the number of shots made will always be expressed in whole numbers and the number of shots made will counted and not measured. Thus, number of free dash throw attempts before the first shot is made. is a discrete variable.

(b) The distance a baseball travels in the air after being hit.

The distance is a continuous variable as its value can be expressed in decimals. Also distance is always measured and not counted. Thus, distance a baseball travels in the air after being hit is a continuous variable.

4 0
3 years ago
In order to inscribe a circle in a triangle, which line must you construct?
Andre45 [30]
<span>D) Angle Bisector => incenter </span>
4 0
2 years ago
Simplify.<br> √192<br><br> A. 8√3<br><br> B. 64√3<br><br> C. 10√6<br><br> D. 8√24
ale4655 [162]
The correct answer is:  [A]:  " 8 √3 " .
_______________________________________________
Note:

√192 = √64 * √3 = 8 √3 ; which is:  "Answer choice:  [A] ."
_______________________________________________
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 40.631 times 0.17
    9·1 answer
  • Is 90° supplementary
    10·1 answer
  • A thirsty crow wants to raise the level of water in a cylindrical container so that it can reach the water with its beak.
    5·2 answers
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • Can you help me solve this?
    14·1 answer
  • What is the slope of the line in the graph?<br><br><br><br>- 4/3<br><br>-3/4<br><br>3/4<br><br>4/3​
    8·1 answer
  • Determine the length of AY if ARAY is a 30°-60°-90° triangle and RY has a length of 48 centimeters.
    5·1 answer
  • The Smith family goes out for lunch, and the price of the meal is $45.The sales tax on the meal is 6%, and the family also leave
    6·1 answer
  • NASA launches a rocket at t=0 seconds. Its height, in meters above sea-level, as a function of time is given by h(t)=-4.9t2+64t+
    8·1 answer
  • In traveling across flat land, you see a mountain directly in front of you. Its angle of elevation (to the peak) is 3.5°. After
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!