112 is correct, 56 times 2.
Answer:
a)15:6 b)2:3
Step-by-step explanation:
No. of used books=15-9=6
a) 15:6
b)
6:9
2:3
Answer:
Brand A = $0.19 per pencil
Brand B = $0.18 per pencil
Better Buy = Brand B (costs less)
Step-by-step explanation:
To find unit price for each, we divide the total with the number of pencils.
So, <u>Brand A:</u>
5.29/28 = $0.19 per pencil
And, <u>Brand B:</u>
8.47/48 = $0.18 per pencil
As we can see, Brand B pencils are around 1 cent less per pencil than Brand A pencils. So, we can say Brand B are a Better Buy.