1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fudgin [204]
2 years ago
13

5yr is how many days

Mathematics
2 answers:
ivann1987 [24]2 years ago
8 0
Well there are 365 days in one year.
So we need to multiply that by 5.

365x5= 1,825

In five years one thousand- eight hundred and twenty five days will have passed.

Hope this helps!
~Brooke❤️
Karolina [17]2 years ago
6 0
There are 1,826 days in 5 yr. In relation to the leap year, there are 1826.25 days in 5 yrs. That is because there are really 365.25 days in a year (making every four years a leap year). So, when you multiply 365.25 by 5, you get 1826.25. 
You might be interested in
An animal shelter has a bin filled with 456 pounds of dog food there are 4 large dogs at the shelter who each eat 2 pounds of th
Y_Kistochka [10]

If there are 4 dogs and they each eat 2 pounds of food each day. Then, all together there are 8 pounds of food getting eaten each day. You will want to divide 456 by 8.

456/8= 57 days.

456 punds of dog food will last 57 days for 4 dogs.

7 0
3 years ago
Plot and connect the points A(1, -5), B(-4, -3), C(3, -3), and find the area of the triangle it forms.
Ira Lisetskai [31]
So attached is the plotting of the triangle and I estimated it's area to be 7 squared units (OPTION C).

Note: in the graph i used colour codes to represent those partial squares that I used to counted as one and the gray squares are the naturally whole ones.

Hope this helps

4 0
3 years ago
Compare the following sentences:
BlackZzzverrR [31]

Answer: Let us assume that our income is $X.

In the first case:

1) We received a raise and our income increased to 135% of its previous amount.

"increased to" denotes that we will multiply our original income by the percentage given.

Therefore our income would be = $X * 1.35 = $1.35

X

In the second case:

2) We received a raise and our income increased by 135%.

"increased by" denotes that we have to add the given percentage of our income to our original income.

<em><u>Therefore our income would be $X + $X*1.35= $2.35X</u></em>

4 0
3 years ago
Cost of 2 1/2 kg of potatoes is 30rs. what is the cost of 1 kg of potatoes
Art [367]

Answer:

₹60

Just double the amount.....

6 0
2 years ago
Every day, Marco runs for 40 minutes and covers 5 miles. How long would it take him to run 2 miles?
Misha Larkins [42]
16 minutes because 40/5 is 8 meaning 8 times 2 which equals 16
5 0
2 years ago
Other questions:
  • tonya is twice kevin's age. in three years tonya will be 17. and in another three years, uncle rob will be three times tonyas ag
    10·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through (-64, -2) and (-29, 38).
    9·1 answer
  • Gabriel wants to send a parcel to Italy.
    8·2 answers
  • Didn't understand concept in this problem
    13·2 answers
  • 11 tenths = 1 one +<br> tenth(s)
    12·1 answer
  • A construction company requires 25,400 bricks
    15·1 answer
  • (-5)² =<br> -2³=<br> (-3) y el 5 chiquito arriba pero no me deja ponerlo =<br> (-2)⁴=<br> (-6)º=
    12·1 answer
  • A measure of the amount of matter in a object
    6·1 answer
  • 1. spotlight is placed 25 feet from a flag that is 20 feet high Spotlight Which expression can be used to find the angle of elev
    11·1 answer
  • HEEEEEEEEEELP i dont get it
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!