<u>Answer</u>:
21 is 30% of 70
<u>Explanation</u>:
We know that 100% is the original number.
Equation:
(21/30)*100
21/3 * 10
7 * 10
70 ....this is the answer, original number.
I am pretty sure that B is the answer
Answer:
7 cents per gallon if his tank was completely empty upon filling
Step-by-step explanation:
55.23/21=2.63 per gallon at original gas station
2.63-2.56=.07 per gallon saved
bangles scored 22 pts but don't know how much the ravens scored
Answer:
1 pear = $0.75; 1 orange = $0.65
Step-by-step explanation:
(1) 3P + 4O = 4.85
(2) 3P + 10O = 8.75 Eqn (2) - Eqn (1)
3P + 10O – 3P – 4O = 8.75 – 4.85 Combine like terms
6O = 3.90 Divide each side by 6
O = $0.65 Substitute into Eqn (1)
3P + 4×0.65 = 4.85
3P + 2.60 = 4.85 Subtract 2.60 from each side
3P = 2.25 Divide each side by 3
P = $0.75
Oranges cost $0.65 each and pears are $0.75 each