1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
8

What is the distance between z 1 = 2 + 9i and z 2 = 2 - 4i?

Mathematics
1 answer:
Lapatulllka [165]3 years ago
6 0
Distance formula: SR (A^2+B^2)
SR [(2+9i)^2 + (2-4i)^2] =
SR [4 + 18i + 81i^2 + 4 - 8i + 16i^2] =
SR [8 + 10i + 97i^2]
You might be interested in
A number divided by three less two is at most two
Marina CMI [18]

x ≤ 12

Solution:

Let us take the number be x.

A number : x

A number divided by three : $\frac{x}{3}

A number divided by three less two : $\frac{x}{3}-2

A number divided by three less two is at most two : $\frac{x}{3}-2\leq 2

Now, simplify the inequality,

$\Rightarrow\frac{x}{3}-2\leq 2

Add 2 on both sides of the inequality,

$\Rightarrow\frac{x}{3}-2+2\leq 2+2

$\Rightarrow\frac{x}{3}\leq 4

Multiply by 3 on both sides of the equation,

$\Rightarrow\frac{x}{3}\times3\leq 4\times3

$\Rightarrow x\leq 12

Hence x ≤ 12.

5 0
3 years ago
Lizeth earns $600 biweekly. What is her yearly salary?
nalin [4]

Answer:

31200.

Step-by-step explanation:

52 ×600

8 0
2 years ago
Order decimals from least to greatest .. 1.09, 1.901,1.9,1.19
Nuetrik [128]
The easiest way to do this is to write the decimals with equal amount of places after the dot and you'll see it more clearly:

1.09 = 1.090
1.901 = 1.901
1.9 = 1.900
1.19 = 1.190

So from the least to the greatest:

1.090
1.190
1.900
1.901

In a form you gave at the beginning:

1.09 < 1.19 < 1.9 < 1.901
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the formula V= Bh/3 for B = 15 in.2 and h = 28 in.
ad-work [718]
V = Bh/3
V = 15 x 28 / 3 
V =  420 / 3
V = 140 in^3
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
HACTEHA [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

36/$15 = $2.04 per pound

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Work out the equation of the line which has a gradient of 1/2 and passes through the point (4,-2) ❗️THIS IS DUE PRETTY SOON SO H
    14·1 answer
  • Se x e um número real tal que 3x +1/2 &gt; 2x - 5, então podemos afirmar que;
    9·1 answer
  • How did i work this out?
    8·1 answer
  • Keela can read 2/7 of a book in 3/4 of an hour. How long will it take her to read one full book
    14·1 answer
  • Please answer quickly! (30 pts)
    7·1 answer
  • Calculate: [-22(-0.9)] – [(-3) x 2.3]
    11·2 answers
  • 4/3 = 24/30 proportional yes or no
    11·2 answers
  • Peter invests £3000 for 2 years in a saving account. He was paid 3% per annum compound interest. How much did Peter have in his
    10·1 answer
  • G(x) = -3x<br> f(x)=x+3<br> Find g(f(5))
    9·1 answer
  • What number can be divided into 2 equal groups whit out a reminder
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!