1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
7

Which angle must also measure 85°? _2 _5 _11 _12

Mathematics
1 answer:
Semmy [17]3 years ago
6 0
_11 is the answer Fr
You might be interested in
Which of these choices show a pair of equivalent expressions?
NISA [10]

Answer:

A. 6^2/7 and (√6)^7

Step-by-step explanation:

Because we can't get 6 out of root as a whole we need to use the power to show its value when we do so.

The power of (√6)^7 has is seven and degree of the root is 2 so we have to put 2/7 over 6 when we take it out of root.

6 0
3 years ago
Two towns are 80km apart. Sylvia wants to drive from one town to the other in exactly one hour. For the first 30minutes she driv
Varvara68 [4.7K]

Answer:

100 km/hr

Step-by-step explanation:

First Leg:

Speed = 60 km/h

Time = 30 min = 0.5 h

1st leg distance = speed x time = 60 km/hr x 0.5hr = 30 km

Second Leg:

Distance remaining = 80 km - 30 km = 50 km

Time = 30 min = 0.5 h

speed = distance / time = 50 / 0.5 = 100 km/hr

5 0
3 years ago
Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the
Dimas [21]

Answer:

35=0.5x+20

Step-by-step explanation:

y=mx+b

35= money you can spend

0.5= cost of each ride

x=number of rides you ride

20= price to enter

5 0
3 years ago
NUMBER 27 please!!!!!!!
Artist 52 [7]
The inequality can be:
150x \leqslant 3000
Now you divide both sides by 150 to get the #of boxes.

3000 \div 150
Lastly, x is 20. So the maximum amount of boxes that the freight elevator can hold is 20

3 0
3 years ago
Andy bought 4 hamburgers snd 2 milkshakes for $13.50. Danny bought 3 hamburgers and 1 milkshake for $9.25. What cost of a hambur
Molodets [167]

A hamburger costs $2.5 and a milkshake costs $1.75

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Form equations from the given details. Let cost of 1 hamburger be H and cost of 1 milkshake be M.

   4H + 2M = 13.50 ------ (1)

&  3H + 1M =   9.25 ------ (2)

  • Step 2: Multiply eq(2) with 2 to make coefficients of M equal.

   6H + 2M = 18.50 ------- (3)

  • Step 3: Subtract eq(3) from eq(1)

⇒ - 2H = - 5

⇒ H = $2.5

  • Step 4: Substitute value of H in eq(2) to find M.

⇒ 3 × 2.5 + M = 9.25

⇒ 7.5 + M = 9.25

⇒ M = $1.75

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me im stuck on this. Please give an explanation.
    8·1 answer
  • If A, B, and C are collinear, and B is between A and C. The ratio of AB to AC is 4:5. If A is at (-3, 7) and B is at (1, -5), wh
    7·1 answer
  • ..........,,....,,,,,,,
    15·1 answer
  • A function has the rule y = -2x + 11. Which of the following ordered pairs represents an input of 4 and its output?
    13·1 answer
  • What is the solution the the system of equations graphed below y=-2x-4 y=x+2
    10·2 answers
  • Laura is building a model of a building for her art class. She is using a scale of 2 centimeters represents 8 feet. If the build
    5·1 answer
  • Does the graph represent a function? <br> Yes Or No
    8·2 answers
  • There is a bag with only red marbles and blue marbles.
    11·1 answer
  • Chloe has a 20 gift card she uses the gift card to buy 10 music downloads for 0.89 each. she wants to use the gift card to buy a
    6·2 answers
  • For each expression, write an equivalent expression in standard form. Show your reasoning. a.) (2x + 5)(x + 1)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!