1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr-060686 [28]
2 years ago
7

HELP there due to tomorrow :/

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]2 years ago
5 0

Answer:

First Answer:

$15,060.

Second Answer:

9.96 miles.

Third Answer:

$3.27.

Step-by-step explanation:

First Question:

Cost of the rented car = 50 + 0.20 = $50.20

How much did Matt's family spend for the car:

1 mile = $50.20

300 miles = ?

300 × 50.20

= $15,060.

Second Question:

If Hayden spent $500 for her rented car, how many miles did she drive:

$50.20 = 1 mile

$500 = ?

500 ÷ 50.20 = 9.96 miles.

Third Question:

What is the cost per gallon of gas:

24 gallons = $78.48

1 gallon = ?

78.48 ÷ 24 = $3.27.

You might be interested in
Answer quick 146-59 PLS​
tatyana61 [14]

Answer:

146 minus 59? equals 87 :)

4 0
2 years ago
Find the zeros of the quadratic function f(x) = 2x2 - 8x + 6 from the graph
Assoli18 [71]

Answer: X=3,1

The roots (zeros) are the x values where the graph intersects the x-axis. To find the roots (zeros), replace y with 0 and solve for x

Step-by-step explanation: Have a nice day

5 0
3 years ago
Find the area of the shape shown below.
Kruka [31]
24 x 8 = 192

192 / 2 = 96

I am not sure if my answer is true.
7 0
3 years ago
Combine the like terms to create an equivalent expression,
evablogger [386]

Answer: 2y+6

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Walmart is selling
nordsb [41]

Answer:

2 notebooks are $2.48, 7 notebooks are $8.68

Step-by-step explanation:

Unit rate is 1.24

1.24x2= $2.48

1.24x7= $8.68

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the inequality. x+1 > -5(7-2x)​
    13·1 answer
  • Tell which measure is greater one inch or one centimeter
    9·2 answers
  • PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER CORRECTLY
    15·1 answer
  • Helpp !! i am terrible at mathematics
    9·1 answer
  • write a system of linear equations that has only one solution. solve the system of equations in two ways.
    10·1 answer
  • Which equation can be used to find the surface area of the cylinder?
    8·1 answer
  • Solve both equations for y and graph <br>-4x+y=-2<br>-6x+3y=2
    8·2 answers
  • Find the area of the region enclosed by the graph of $x^2 + y^2 = 2x - 6y + 6$.
    14·1 answer
  • PlZZ help me
    12·1 answer
  • 1) The ratio 20 minutes to 1hour can be written 1:n. What is the value of n.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!