1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
3 years ago
12

Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

Mathematics
1 answer:
agasfer [191]3 years ago
3 0

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

You might be interested in
What type of association does the graph show between x and y? A graph shows scale on x axis and y axis from 0 to 12 at increment
Ede4ka [16]

Nonlinear positive association

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME OUT..........
Vlad1618 [11]
Here is your answer

\bold{x=12}

REASON:

Concept used: The opposite sides of a parallelogram are equal.

So, in above given figure

3x+7=5x-17 (measures of opposite sides)

5x-3x= 17+7

2x= 24

x= 24/2

x= 12

HOPE IT IS USEFUL
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help asap will mark brainliest
Harrizon [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

7-5

-21-0

-2/21. the y intercept would be 5, considering the x is 0 on the first pair of coordinates. so y=-2/21x+5, or A

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lines c and d are perpendicular. if the slope of line c is -4, what is the slope of line d?
torisob [31]
The slope of line d is 1/4.
8 0
3 years ago
Look at the graph. What is ?
shepuryov [24]

Answer:

no picture.

Step-by-step explanation:

no picture

4 0
2 years ago
Other questions:
  • I'm gonna go in order now, I'll mark you the brainiest and give you the more points
    5·2 answers
  • A stapes bone has a mass of about 4.27mg.round this number to the nearest hundredth of a milligram ,the nearest of a tenth of a
    14·1 answer
  • At a flower store, the price of a bunch of roses is $25 and the price of a bunch of carnations is $20. If one day it sold a tota
    5·1 answer
  • Write each fraction as a decimal use bar notation if necessary -6/7
    5·1 answer
  • B. Write the number 800,000 + 6,000 + 300 + 2 in the place value chart.
    8·1 answer
  • Deena drove 585 miles in 9 hours. Kristen drove 605 miles in 11 hours. Who drove at a faster rate?
    14·2 answers
  • A bag contains 2 red marbles , 3 green marbles , and 4 blue marbles.
    7·2 answers
  • 24 - 3 1/3<br> please help!!
    15·2 answers
  • Find the area of the parallelogram by composing into rectangles or decomposing into triangles or other shapes as needed. 8 yd 6
    14·2 answers
  • Help please!!!!!!!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!