1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mazyrski [523]
4 years ago
12

Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

Mathematics
1 answer:
agasfer [191]4 years ago
3 0

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

You might be interested in
HELP FAST PLS!!!!!!!!!(will give 50 points to who answers correctly oh and dont answer fake answers i typed soo hard to do this)
leva [86]

Answer:

Step-by-step explanation:

1.A

2.C

1.C

2.A

1.B

2.21.45

3.A

I tried my best

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If orange cost 12.50 pesos each how much do three dozen oranges cost​
GalinKa [24]

Answer:

i guess the answer is 450.

3 0
3 years ago
jOHN HAS 50 DOLLARS IN HIS WALLET, sUZANNAH HAS 30 DOLLARS WHAT PERCENTAGE OF JOUN'S MONEY DOES SUZANNAH HAVE?
ira [324]

Answer:

60%

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Albert bought 3 blank tapes for $5.95. Find the cost per tape to the nearest cent.​
Brilliant_brown [7]

Answer:

17.85

Step-by-step explanation:

just times 5.95 by 3

4 0
4 years ago
What’s the constant 15-8y?
IgorC [24]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the square root of 10?
    14·2 answers
  • What is the least common multiple of 3 and 8​
    7·1 answer
  • Diane has a rectangular poster. The poster is 1.8 meters long and 1.25 meters wide. What is the area of the poster in square cen
    13·2 answers
  • Isabel measured the length of each type of bead she used to make a key ring. She recorded the measurements in a line plot. Isabe
    14·1 answer
  • Please answer my question if you answer it I will surely mark you as the brainliest and if you answer it you will get 30 points
    8·1 answer
  • (6x + 4)<br> verbal description
    15·1 answer
  • Melissa and her freinds are streching rubbing bands for an activyty in science class . mellisa streched hers 10 inces. juan 3 1/
    13·1 answer
  • Find out how much red paint in liters did they use
    12·1 answer
  • Please help answer the attached question
    11·1 answer
  • Its so hard can you guys help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!